Yaban Arıları İle Bal Arıları Hikayesi

Yaban Arıları İle Bal Arıları

Abone Ol google news
Yaban Arıları İle Bal Arıları
Yaban Arıları İle Bal Arıları

Yaban Arıları İle Bal Arıları Dostuluğu

  Uzun ve soğuk bir kış mevsiminden sonra bahar, bütün güzellikleriyle geri dönmüş. Kırlarda çiçekler açmış, kelebekler uçuşmaya, kuşlar cıvıldaşmaya, arılar vızıldamaya başlamış. Minik arılar çiçekten çiçeğe konup bal özü topluyormuş. Arıların amacı, kovanlarındaki petekleri balla doldurmakmış. Her bir petekte, güzel şekiller oluşturarak bal yapıyorlarmış. Onlar kimseye zarar vermeden peteklerine bal doldururken bir gün, bir petek bal yüzünden ortalık karışmış. Yaban arıları gelmiş, bal arılarının peteklerine sahip çıkmışlar. Peteklerin kendilerine git olduğunu söylemeye başlamışlar. Bal arıları ise yaban arılarının, kendi peteklerine sahip çıkmasından rahatsız olmuşlar. Fakat bu işe bir çözüm yolu da bulamamışlar. Bal arıları, mahkemeye başvurmuş ve ya- ban arılarından şikâyetçi olmuşlar. Yargıç ise tecrübeli bir eşek arısıymış. Yargıç önce tanıkları dinlemiş. İlk olarak çekirge konuşmuş: -Efendim, peteğin çevresinde uzun süre, arıya benzer bazı kanatlı hayvanlar vızıldayıp durdu. Uzaktan gördüğüm kadarıyla bu kanatlı hayvanlar sarı renkliydi ve uzun boyluydu, demiş. Çekirgeyi dinleyen yargıç, tarif edilen hayvanların yaban arılarından farklı olmadığını görmüş. Biraz daha araştırma yapmaya karar vermiş. Yargıç, sonra karıncaları dinlemiş. Onlar da problemin çözülmesine yardımcı olamamış. Zaman geçtikçe bal arılarının sabrı taşıyormuş.

Sonra akıllı bir arı, yargıçtan izin alarak: -Sayın yargıç, dava başlayalı epeyce zaman geçti fakat hâlâ bir sonuç yok. Bizim de sabrımız kalmadı. Günler geçti ama bir arpa boyu yol alamadık. Petekler sahipsiz kaldı. Ayılar, bal peteklerine zarar veriyorlar. Bin bir güçle yaptığımız balları yiyorlar. Eğer kabul ederseniz bir önerim var. Yaban arıları da biz de sizin belirlediğiniz bir yerde ve süre de birer petek bal yapalım. Eğer kim başarılı olursa petekler onlarda kalsın, demiş. Yargıç bu öneriyi beğenmiş ve davalıları mahkemeye çağırmış:
-Ey bal arıları ve yaban arıları, yarın akşama kadar gözümün önünde birer petek bal yapacaksınız, demiş. Yaban arıları, yargıcın bu kararını kabul etmek istememişler. Yine, bal peteklerini kendilerine ait olduğunu söylemişler. Fakat yargıca karşı gelmenin doğru bir karar olmayacağını düşünmüşler. İstemeyerek de olsa bal yapmayı kabul etmişler. Bütün arılar, sonraki gün yargıcın kontrolünde bal yapmaya başlamışlar. Bal arıları, hızlı bir şekilde bal peteklerini hazırlamışlar. Yaban arıları ise bal yapmak için uğraşıyormuş ama başarılı olamamışlar. Arılar, akşama doğru yargıcın huzuruna çıkmışlar. Yargıç, yapılan petekleri, balları incelemiş. Yaban arılarının yaptıkları ne bala ne peteğe benziyormuş. Bal arıları ise güzel bir bal peteği hazırlamışlar.

Sonunda yargıç, kararını söylemiş: -Gerekli incelemeler yapıldı. Bal petekleri kontrol edildi ve yaban arılarının bal yapamayacakları görüldü. Tartışma konusu olan bal peteklerinin, bal arılarına verilmesi karara bağlandı, demiş. Bu arada yaban arılarının lideri söz almak için izin istemiş: -Efendim, yüce mahkemenizden ve bal arılarından özür dilemek istiyoruz. Mahkemede de görüldüğü gibi haksız durumdayız. Cezamızı çekmeye razıyız. Kimse bize bal yapmasını öğretmedi. Biz de hep başkalarının balını yedik. Fakat bal yapmayı akıl edemedik. Şimdi bir dileğimiz var. Bal arılarından, bal yapmayı öğrenmemiz için bize yardımcı olmalarını rica ediyoruz, demiş. Bal arıları, yaban arılarını affetmişler. Bir süre beslenmeleri için onlara bir miktar bal vermişler. Yaban arılarına bal yapmasını öğretmişler. Bal arıları ile yaban arıları, bundan sonra dost olarak yaşamışlar.

Hayvan HikayeleriResimli HikayeDeğişik Masallar


Benzer İçerikler

Benekli İnek
Benekli İnek Hikayesi
Kırmızı Araba Masalı
Kırmızı Araba Hikayesi
Prenses Çilek Masalı
Prenses Çilek Hikayesi
İmparatorun Yeni Elbiseleri Masalı
Çıplak Kral Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.