Yağmur Yağdıran Kedi Hikayesi

Yağmur Yağdıran Kedi

Abone Ol google news

Yağmur yağdıran kedi, Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve merak ettiklerini öğrenmeyi çok seven tatlı mı tatlı bir kedi varmış. Minnoş adındaki bu kedi, özellikle yağmur yağdığında dışarıya çıkıp yağmuru ve bulutları seyretmeyi çok sever, “Bulutlar bu yağmuru nasıl yağdırıyor?” Diye her seferinde merak edermiş.

Bir gün yine köy kasaba gezip insanlarla keyifli sohbetler etmek için yola çıkmış. Gittiği bir kasabada çok bilgili yaşlı bir kaplumbağa ile tanışmış. Bu ihtiyar, oldukça bilgili olmakla birlikte çok da yardımsever bir kaplumbağaymış. Minnoş, onunla tanışınca bu hep merak ettiği sorunun cevabını ihtiyar kaplumbağadan öğrenebileceğini düşünmüş. Ardından;

-Dedeciğim. Ben bulutlardan nasıl yağmur yağdığını çok merak ediyorum. Bu konuda bir bilgin var mı?

Demiş. Kaplumbağa ise bu konuda bir bilgi sahibi olmadığını ancak araştırarak ve düşünerek bu sorunun cevabını kendisinin de kolayca bulabileceğini söyleyerek;

-Kasabamızın biraz ilerisinde çok yüksek bir dağ var. Oraya çıkıp bulutlara seslenerek bu sorunun cevabını onlardan öğrenebilirsin.

Demiş. Bunu duyan Minnoş hemen koşa koşa o dağa gitmiş ve zor olsa da en tepesine ulaşmış ve gördüğü bulutlara;

-Bulut kardeş! Bulut kardeş! Size bir şey sormam gerek. Bana yardımcı olur musunuz?

Demiş. Bunu duyan bulutlardan biri aşağıya doğru inerek dağın tepesine kadar gelmiş ve bu tatlı kediyi meraklı meraklı izlerken her severinde gören bulut;

-Hoş geldin kedicik. Sen biz yağmur yağdırırken bizi izleyen o kedi olmalısın.

Demiş. Minnoş bunu duyunca çok sevinmiş ve “Evet” diyerek gülmüş. Sonra hemen;

-Ben sizin nasıl yağmur yağdırdığınızı çok merak ediyorum. Bana anlatır mısınız?

Diye sormuş. Bulut ise başlamış anlatmaya. Havada su buharı bulunur ve gökyüzünde yükseldikçe hava soğuduğu için havadaki bu su buharı küçük su damlacıkları oluşturur ve tüm bu damlacıklar bir araya gelince biz yani bulutlar oluşur. Sonra içimizde bulunan bu küçük su damlacıkları bir araya geldikçe büyür, ağırlaşır ve artık içimizde tutamaz hale geliriz.

İçimizde biriken yağmur damlalarını daha fazla tutamayız ve işte böylece yağmur yağar diyerek anlatmış. Bunu duyan Minnoş hem çok şaşırmış hem de araştırarak bu merakını giderdiği için çok mutlu olmuş. Sonra Minnoş, gezerken susuzluktan zorluk çeken tüm köyleri gördüğü için bulutlara bu köylerin ismini vermiş ve oralara da yağmur yağdırmalarını sağlamış. Bunu öğrenen tüm ahali artık Minnoş’a yağmur yağdıran kedi demeye başlamış.

Yağmur Yağdıran Kedi
Yağmur Yağdıran Kedi

Yağmur Yağdıran Kedi Masalının Konusu Nedir?

Daldaki kedinin kırmızı masalları serisinde yer alan bu masal için Yağmur yağdıran kedi konusu, Minnoş adındaki bir kedinin merak ettiği soruların cevabını bulabilmek için araştırması ve çaba gösterip sonucunda merakını gidermesidir.

Yağmur Yağdıran Kedi Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Yağmur Yağdıran kedi masalı ana fikri, bir şeyleri merak edip öğrenmenin ne kadar önemli olduğu, bunun için çaba göstermenin önemi ve yardım severliktir.

Yağmur Yağdıran Kedi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Yağmur yağdıran kedi masalından çıkartılabilecek dersler, merak etmek, araştırmak ve öğrenmek gerektiği, bunun için de çaba göstermek gerektiğidir. Bununla birlikte gördüğümüz olumsuz durumlara karşı kayıtsız kalmayıp elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışmamız gerektiğidir.


Benzer İçerikler

Akıllı İhtiyar Masalı
Akıllı İhtiyar Hikayesi
Kurt ile Koyun Hikayesi
Kurt ile Koyun Hikayesi
Tilki İle Eşek Masalı
Tilki İle Eşek Hikayesi
Rapunzel
Rapunzel Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.