Yalancı Tavşan Hikayesi

Yalancı Tavşan Öyküsü

Abone Ol google news

Yalancı tavşan öyküsü, Geçmişte bir zamanlarda ormanda sırf eğlenmek için önüne gelen herkese yalan söyleyen bir tavşan varmış. Bir de söylediği yalanlar karşısında insanlar inandı diye de içten içe gülermiş. Yine bir gün çok sevdiği bahçesine çıkmış ve etrafta olan gülleri koklayarak şarkılar söyleyerek geziyormuş.

Bir süre gezdiği yerde uzandıktan sonra bahçedeki havuçlardan iki tane koparmış ve birisini afiyetle yemiş. Diğerini de yanına almış ve gezmeye devam etmiş.

Gezdiği sırada karşısına kaplumbağa, sincap ve kirpi çıkmış ve onları sohbet ederken görünce hemen yanlarına giderek neden tedirgin olduklarını sormuş.

Kaplumbağa lafa atılmış ve ‘’Sansar ormanda olan ağaçların kesileceğini söyledi.’’ Diye üzüntüsünü dile getirmiş.

Tavşan bu duruma gülmemiş ve hızlı bir şekilde yanlarından gitmiş. Çünkü kendisi Sansara böyle bir yalan söylemişti. Aslında tavşana göre yalan söylemek en eğlenceli şeylerden birisiydi. Ormanda meydana gelen hareket çok hoşuna gidiyordu.

Kaplumbağa, sansar, sincap derken ormanda olan tüm canlılar ağaçlar kesilecek diye üzüntü ile konuşurken bu sefer de kaplumbağaya ormanda bir yangın çıktığı için iki günde kül olacağını söylemiş.

Kısa sürede haber tüm hayvanlar arasında yayılınca herkes endişeye kapılmış. Bilge konumunda olan kirpi de bu durumda herkese sakin olmasını, bu haber doğru mu ben size öğreneceğim diyerek sakinleştirmiş..

Tavşansa yine yanlarından gülerek uzaklaşmış. Kuş havalanmış ve ormanda yangın mı var diye her yeri kontrol etmiş. Bir yangın olmadığını görünce tüm hayvanlara haber vermiş. Hayvanların hepsi bu haberi yayanın tavşan olduğunu öğrenince sansar da ağaçların kesileceğini de o söyledi diye dile getirmiş.

Orman sakinleri artık tavşanın yalancı olduğunu ve kimsenin ona inanmaması gerektiğine karar vermiş. Bir gün evinden çıkan tavşan gerçekten duman kokusu almış ve evinin yandığını fark etmiş.

Herkese haber veren tavşan sürekli yalan söylediği için kimse inanmamış ve ona yardım etmemişler. O gün bilge kirpi sırf sen yalan söylediğin için kimse sana inanmadı ve bak gördün mü evsiz kaldın demiş.

Tavşan dersini almış ve bir daha yalan söylememiş.

 

Yalancı Tavşan Öyküsü
Yalancı Tavşan Öyküsü

Yalancı Tavşan Öyküsü Masalının Konusu Nedir?

Yalancı Tavşan Öyküsü konusu yalan söyleyen tavşana artık kimse inanmaz hale gelmiş. Gerçekten evi yandığı zaman bile kimse yardım etmemiş. En son evsiz kalan tavşan artık akıllanmış ve yalan söylememiş.

Yalancı Tavşan Öyküsü Masalının Ana Fikri Nedir?

Yalancı Tavşan Öyküsü ana fikri hayatımızda her ne olursa olsun yalan söylememeliyiz, çünkü en büyük zararı bize verir.

Yalancı Tavşan Öyküsünden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Yalancı Tavşan Öyküsünden çıkarılabilecek dersler eğlence için söylenen şeyler bazen gerçek olmadığı zaman hayatımızı alt üst edebilir ve çevremizdekilerin bize güveni sarsınca ihtiyacımız olduğu an kimse yanımızda kalmaz.


Benzer İçerikler

Kanatlı Aslan Masalı
Kanatlı Aslan Hikayesi
Kırmızı Ayakkabılar Masalı
Kırmızı Ayakkabılar Hikayesi
Kıskanç Komşu Masalı
Kıskanç Komşu Hikayesi
Yorgan Gitti Kavga Bitti
Yorgan Gitti Kavga Bitti Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.