Yaramaz Maymun Hikayesi

Yaramaz Maymun Masalı

Abone Ol google news

Yaramaz maymun masalı, masal severlerin okuyabilecekleri en güzel masal çeşitlerinden biridir. Masal içerisinde öne çıkan sevimli karakterlerimizden biri yaramaz maymun olurken, sürekli olarak yaramazlık yaparak afacanlığını sürdürmeye devam ediyormuş. Ormanda yaşam süren canlılar hemen bir kişiye bir şey olsa anında yardımlarına koşuyormuş. Hepsi bu konuda oldukça fedakar bir özelliğe sahipmiş.

Her ne kadar diğer canlılar bu şekilde olurken, onlardan farklı olan yaramaz bir maymun varmış. Orman sakinleri tarafından her ne kadar yaramaz maymunun hal ve hareketleri çok fazla memnun kalınmamış olsa da yaramaz maymunun büyüdüğü zaman bu davranuşlarından kurtulacak olduğunu düşünmüşler.

Günlerden bir gün kuzu ile su aygırı su taşıyorlardı. Maymunda her ikisini karşıdan izleyerek ne yaptıklarına bakıyormuş. Kuzu bir süre sonra su aygırına dönerek çok fazla yorulmuş olduğunu ve ara vermenin kendisine daha da iyi gelecek olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine meşe ağacının yanına giderek dinlenebilecek olduğunu söylemiştir.

Kuzu ve su aygırı kovalarını bir ağaç altında bırakırken, bir ağaç bularak altında dinlemeyi uygun görmüşler. Yaramaz maymunda bu sırada ağaç arkasına geçerek onları izlemeye devam etmiş. Su aygırı ve kuzu yeniden gölün yanına giderek kovalarına su alıp ağacın altına almışlar. Fakat kovanın altında çatlak olduğunu bile anlamamış. Fakat kovanın altında çatlaklık olduğundan dolayı doldurmuş olduğu suları akıtıyormuş.

Kovanın altında bir çatlaklık olduğunu fark eden kuzu ve su aygırı, bunu yapanın yaramaz maymun olduğunu söylemişler. Yaramaz maymun ağacın arkasında onları dinlerken fısır fısır gülmeye başlamış. Kendince eğlenmeye devam eden yaramaz maymun daha da fazla şekilde onlara bu yaptıklarını fark etmemek için hemen olduğu yerden uzaklaşmaya başlamış.

Ertesi gün olduğunda yeniden uykusundan uyanmaya başlayan yaramaz maymun, yeni bir eğlence peşindeymiş. Sabah olup uyandığı sırada pencereden dışarıya baktığında tilki ve köpeğin yerden diken topladıklarını fark etmiş. İnsanların ayağına diken batmaması için tek tek dikenleri toplayarak yoluna gidiyorlardı.

Yaramaz maymun her ne kadar onların bu iyiliklerini fark etmiş olsa da hala daha yaramaz hallerini sürdürmeye devam etmiş. Yaramaz maymuna hemen akıl vermek isteyenler onun çok sevdiği pastayı yapıp içerisine de ilaç koymayı düşündüler. Ağacın arkasına saklanmadan önce ormana pastayı koyarak ortadan kayboldular. Ormana gelen yaramaz maymun, pastayı gördüğünde kimin pastası bu, yiyeyim de görsünler diyerek yemeye başladı. Fakat pastayı yedikten sonra karnına şiddetli bir ağrı girmeye başladı. Yaramaz maymun ağrından kıvranmış. Lütfen bana yardım edin demiş. Daha fazla dayanmasına gönlü razı olmayan kaplumbağa, ona ağrıyı dindirecek ilaç vermiş. Böylece yaramaz maymun akıllanmış.

Yaramaz Maymun Masalı
Yaramaz Maymun Masalı

Yaramaz Maymun Masalı Konusu Nedir?

Yaramaz maymun masalı konusu, yaramazlığı ile bilinen maymunun sürekli çevresindeki kişilere yaramazlık yapmasını anlatır. Yaptığı yaramazlık gün gelecek pahalıya patlayacaktır.

Yaramaz Maymun Masalı Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Yaramaz maymun masalı ana fikri, yaramazlığı sonucunda başına kötü bir iş gelerek cezalandırılmasına neden olan maymunu anlatıyor.

Yaramaz Maymun Masalı Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Yaramaz maymun çıkartılabilecek dersler konusuna geldiğimizde yapılan yaramazlık ve uğraşmanın sonucu başına gelmesine neden olur.


Benzer İçerikler

Pıtır Arı
Pıtır Arı Hikayesi
Ağlayan Ağaç Masalı Oku
Ağlayan Ağaç Hikayesi
Goldilocks ve Üç Ayı Hikayesi
Goldilocks ve Üç Ayı Hikayesi
Ay Dede Hikayesi
Ay Dede Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.