10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaHikaye OkuHikayelerKısa HikayelerKısa MasallarMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi MasallarUzun Hikayeler

Yoksul Tamirci

Yoksul Ayakkabıcı
Yoksul Ayakkabıcı

Ayakkabi Tamircisi İle Zengin Masali

Çok eski zamanlarda yoksul ama mutlu bir ayakkabı tamircisi yaşarmış. Çalışmayı çok severmiş. Sabahları erken kalkarmış. Kahvaltısını yaptıktan sonra küçük dükkânına gidermiş. Komşularına “Merhaba’ dedikten sonra neşe içinde çalışmaya başlarmış. Mutlu olduğu her halinden belliymiş.

Tamircinin komşularından biri de çok zenginmiş. Güzel bir evde oturuyormuş. Fakat yüzü bir türlü gülmüyormuş. Hep asık suratlı geziyormuş.

Yoksul tamircinin güler yüzü dikkatini çekmiş. Yanına gidip halini hatırını sormuş. Onu evine davet etmiş. Yoksul tamirci de bu daveti kabul etmiş. Akşam olduğunda tamircinin işi bitmiş. Küçük dükkanının kapısını kapatmış ve zengin komşusunun evine gitmiş. Oturup, sohbet etmişler. Yemek yemişler. Sonra zengin komşu:

– Sizi sabahları neşe içinde işinize gelirken görüyorum, demiş. Ne kadar mutlusunuz.

– Elbette, demiş yoksul tamirci. Mutlu olmak için çok nedenim var. Sabahları sağlıkla uyanmak güzel şey. Kimseye muhtaç olmadığım bir işim var. Dostlarım, arkadaşlarım Bu cevap zengin komşunun çok hoşuna gitmiş. Yoksul tamirciye bir sürü altın hediye etmiş.

İlgili Makaleler

Tamirci eve gitmek için yola çıkmış. Yolda altınlarını kimse almasın diye sık sık arkasına bakmış. Eve gelmiş. Hemen altınları saklayacak bir yer aramış. Uzun süre uğraştıktan sonra bulmuş. Fakat çok yorulmuş. Gece boyunca eve hırsız girer korkusuyla uyuyamamış. Sabah da vaktinde kalkamamış. O gün ilk defa işine geç kalmış. Bütün günü “Ya altınlarıma bir şey olursa?” diye düşünerek geçirmiş. Günler böyle geçip gidiyormuş. Yoksul tamircinin yüzü artık hiç gülmüyormuş. Sabah-akşam hep huzursuzmuş.

Bir gün altınların onu ne kadar mutsuz ettiğini düşünmüş. Ertesi gün tüm altınları bir torbaya doldurup, zengin komşusuna geri

Uzun zamandan sonra ilk defa o gece rahat uyumuş. Sabaha erken kalkıp, herkesi güler yüzle selamlamış.

Bu masalda neler öğrendik, hatırlayalım

1- Ayakkabı tamircisi nasıl biriymiş?

a) Sabahları geç kalkan

b) Çalışkan ve mutlu

c) Uyuşuk

2- Ayakkabı tamircisinin zengin komşusu neden o gülmüyormuş?

a) Mutlu değilmiş.

b) Asık suratlı biriymiş.

c) Gülmeyi bilmiyormuş.

3- Tamirci son günlerde neden mutsuz olmuş?

a) “Ya altınlarıma bir şey olursa?” diye düşünüyor

b) Eskisi kadar iyi ayakkabı tamir edemediğini düşünüyormuş.

c) Eski arkadaşlarını özlüyormuş.

Ders Verici HikayelerDede Korkut Hikayeleri8 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
2 Oy

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!