Zıp Zıp Tavşan Hikayesi

Zıp Zıp Tavşan Masalı

Abone Ol google news

Masallar, çocukların hayal dünyasını zenginleştiren, onlara dersler veren hikayelerdir. Bu masalımızda, sağlıklı beslenmenin önemini ve sonuçlarını, Zıp Zıp Tavşan’ın maceraları üzerinden anlatıyoruz. Hikayemizde, tavşanın yarışmalara hazırlanışını ve yaşadığı dönüşümü keşfedeceksiniz.

Üç arkadaş oyun oynamak için dere kenarına gidiyorlardı. Zıp Zıp Tavşan durdu ve “Şuraya bakın,” dedi. İşaret ettiği şey, iki ağacın arasına asılmış bir afişti. Zıp Zıp afişi okuyunca çok heyecanlanmıştı. “Ben de seçmelere katılacağım, bilirsiniz, iyi koşarım,” dedi.

Bilgiç Köstebek, “Yarışlara daha iki hafta var,” dedi. “Daha iyi ya, iki hafta boyunca çalışır ve yarışlara hazırlanırım,” dedi Zıp Zıp Tavşan. Zıp Zıp hemen çalışmalara başlamıştı. Her gün okuldan çıktıktan sonra bir saat kadar koşuyor, hızını arttırmaya gayret ediyordu. Köstebek de zaman zaman onun çalışmalarını izliyordu. Zıp Zıp Tavşan gerçekten de iyi koşuyordu.

Aradan birkaç gün geçmişti. İlginç Köstebek bir ağacın gölgesinde kitap okuyordu. Başını kaldırdığında Zıp Zıp Tavşan’ın geldiğini gördü, “Merhaba,” dedi. Bilgiç Köstebek zıplamıştı ama elindeki koca ekmekten bir ısırık aldığı için ne dediği pek anlaşılmıyordu. Zıp Zıp, Bilgiç Köstebekin yanına oturdu. “Bilgiç, nasıl gidiyor koşu çalışmaların?” diye sordu. Zıp Zıp yine bir şeyler söyledi ama ağzı yine dolu olduğu için ne söylediği anlaşılmıyordu.

“Arkadaşım, ağzın doluyken konuşmamalısın,” dedi Bilgiç Köstebek. “Zıp Zıp, affedersin,” dedi. Sonra da ekmeğini yemeyi bıraktı. “Bilgiç, ayrıca beslenmene de dikkat etmelisin. Bir sporcunun bu şekilde beslenmesi doğru değil,” dedi. “Beslenmemin nesi yanlış ki? Kocaman ve lezzetli,” dedi Zıp Zıp.

“Ancak sağlıklı değil,” dedi Bilgiç Köstebek. Daha çok meyve, sebze, süt ve yoğurt gibi yiyeceklerle beslenmesi gerektiğini söyledi Zıp Zıp Tavşan’a. “Bu yediğim kocaman ekmek hiçbir işe yaramaz öyle mi?” diye sordu Zıp Zıp.

“İlginç Köstebek, bu yiyecekleri de arada bir yiyebilirsin ama sürekli bunları yersen sağlıksız beslenmiş olursun. En azından yarışmaya kadar sağlıklı beslenmelisin,” dedi. Zıp Zıp Tavşan, “Ben gayet iyi besleniyorum,” diyerek söylendi ve gitti. Yarışma günü gelmişti.

Zıp Zıp Tavşan, okulun atletizm takımına kabul edilmek için koşu yarışlarına katılacaktı. Arkadaşı Bilgiç Köstebek, ertesi gün önemli bir sınavı olduğu için tüm gün ders çalışmak zorunda kalmış, Zıp Zıpı izlemeye gidememişti. Ertesi gün okulda karşılaştılar. Oldukça üzgün görünen Zıp Zıp, “Öğretmenimin dediğine göre sağlıksız beslendiğim için koşu yarışmasını kazanamamışım,” dedi. Köstebek de, “Üzülme, bir dahaki yarışa kadar sağlıklı beslenir ve kazanırsın,” dedi.

Zıp Zıp artık ekmek arasını ve yağlı yiyecekleri neredeyse hiç yemiyordu. Annesinin hazırladığı leziz kahvaltılarda yumurta, süt, zeytin, peynir ve bal gibi sağlıklı besinlerden yiyordu. Ağzına bir parça bile abur cubur koymuyordu. O kadar sağlıklı besleniyordu ki, çalışmalarına bile bunu hissediyordu. Artık daha rahat nefes alıyor, koşarken hemen yorulmuyordu. Her antrenmanda hızı daha da arttırıyordu. Zıp Zıp Tavşan bir sonraki koşu yarışmasına katıldı ve yarışmayı kolayca kazandı. Okulun atletizm takımına kabul edildi. Onu ilk tebrik eden en iyi arkadaşı Bilgiç Köstebek oldu. Meyve, sebze, süt, yoğurt ve bal gibi sağlıklı yiyecekler, Zıp Zıp’ın hem yarışmayı kazanmasına yardımcı olmuş hem de derslerindeki başarısını arttırmıştı. “İyi ki sağlıklı besleniyorum,” dedi Zıp Zıp sevinçle.

Masal OkuAyı ve ArılarHikaye Oku


Benzer İçerikler

f8fdb107027ea49950b2e9c7bb0a060c 1
Hayvan Okulu Hikayesi
Kedi İle İki Serçe Masalı
Kedi İle İki Serçe Hikayesi
Kedi Köpek Masalı
Kedi Köpek Hikayesi
Yakut Prens
Yakut Prens Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.