10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaHikaye OkuHikayelerKısa HikayelerKısa MasallarMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi Masallar

Ayşe’nin Tatili

Ayşe’nin Tatili
Ayşe’nin Tatili

Ayşe’nin Aneannesi ile Hayvan Beslemesi

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde büyük bir şehir varmış. Bu şehirde Ayşe adında bir çocuk yaşarmış. Ayşe okula gidiyormuş. Çok çalışkanmış. O yüzden de sene sonunda karnesi güzel notlarla dolu gelmiş. Ayşe’nin ailesi ödül olarak onu ananesinin yanına göndermeye karar vermiş. Ananesi bir köyde oturuyormuş. O yüzden de bu habere çok sevinmiş.

– Yaşasın, demiş. Ananeciğimi göreceğim. Onun pamuk yanaklarından doya doya öpeceğim. Hazırlıklar yapılmış. Annesi ve babası Ayşe’yi ananesinin yanına götürmüşler. Ananesi Ayşe’yi sevgiyle kucaklamış. Ayşe’ye kalacağı odayı göstermiş. Ayşe çok yorgun olduğu için erkenden uyumuş. Ertesi sabah “Ü ürü üüüü” diye bir sesle uyanmış. Hemen ananesinin yanına gitmiş. Ananesi de elini yüzünü yıkamış, gülerek ona bakıyormuş.

Ayşe merakla sormuş:

– Ananecim bu ne sesi? Bu hayvan neden böyle bağırıyor?

Anneannesi gülmüş Ayşe’nin sorusuna.

İlgili Makaleler

– Bu hayvanın adı “horoz yavrum.” Sabah erkenden ötmeye başlar. Hepimizi o uyandırır. Köyün saati diyebilirsin.

– Çok erken değil mi anane? Daha güneş bile uyanmamış, demiş Ayşe.

– Erkenden kalkınca gün daha uzun oluyor, işlerimiz kolayca bitiyor. Hem erkenden de uykumuz geliyor. Böylece erken yatıp erken kalkıyoruz, demiş Ayşe’nin ananesi.

– Ben evde erkenden yatmak istemiyorum anane, demiş Ayşe. Uykum gelmiyor ki!

– Bakalım bu gece erkenden uykun gelecek mi? Bu sorunun cevabını Ayşe de merak ediyormuş. Ayşe bütün gün ananesiyle kümesteki tavuklara yem vermiş. Yumurtalarını toplamış. Kuzuları sevmiş. Kırlarda koşmuş. Çiçekler toplamış. Ağaca tırmanmayı öğrenmiş. Meyveleri dalından koparmış. Bahçeyi süpürmüş. Kelebeklerin, uğurböceklerinin peşinden koşmuş. İnekleri, atları tanımış. Akşam olup da güneş batınca, ananesi bir güzel sofra hazırlamış. Ayşe o kadar acıkmış ki, hepsinden bir güzel yemiş. Az sonra da uykusu gelmiş. Vakit henüz erkenmiş ama uyku gözlerinden akıyormuş.

-Anneanneciğim, Allah rahatlık versin, demiş. Pamuk yanaklarından öpmüş. Yatağına yatmış ve mışıl mışıl uyumuş.

Bu masalda neler öğrendik, hatırlayalım;

1) Ayşe nasıl bir çocukmuş?

a) Hırçın

b) Geveze

c) Çalışkan

2- Ayşe neden sevinmiş?

a) Kedisi mırnavı göreceği için

b) Ananesini göreceği için

c) Ağaçlara tırmanacağı için

3- Sabah olunca Ayşe hangi hayvanın sesiyle uyanmış?

a) Köpek

b) Horoz

c) Hindi

Ezop MasallarıUzun Hikayeler9 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
3 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!