Anadolu Halk Efsaneleri

Horasanlı Gencin Efsane Hikayesi

Horasanlı Gencin Efsane Hikayesi
Horasanlı Gencin Efsane Hikayesi

Horasanlı Gencin Efsane Hikayesi Oku

Horasanlı bir genç vakti ile Irak’a giderek ilim peşinde bir Hayli koştuktan ve Bir Hayli şeyler öğrendikten sonra, memleketine dönmek üzere hazırlanmış. Fakat Tam bu sırada ariflerden biri ile karşılaşmış. Bu Arif onu şöyle imtihan etmiş.

Oğlum demiş Horasan’da şeytan var mı demiş. Arif tekrar sormuş orada şeytanla nasıl savaşıyorlar. ona karşı gelmekle şeytan tekrar gelirse, yine ona karşı gelirler o halde bütün ömrünüz şeytanla savaşmakla, didişmekle  geçiyor desene.

Genç adam gözünü açarak sormuş O halde ne yapmalı. Arif Adam anlatmış yolda bir çoban köpeğine rast gelirsen köpeği kovalamak onunla uğraşmak fayda vermez köpekten kurtulmanın en kestirme çaresi sahibini çağırmaktır, çünkü sahibi ona hem söz dinlettirir, hem de sizi korur.

Derinin en meşhur Vaizi olan ibni semmak bir gün Harun reşidin yanına girmiş ve ona öğüt vererek demiş ki “eşi ortağı olmayan Allah’tan kork ve Yalnız ondan kork bil ki bir gün onun karşısına çıkacak huzurunda duracak ve o zaman iki yerden birine göndereceksin ki bu ya cennettir ya Cehennem.

Halife’nin gözleri yaşarmış Bu hali Gören ve vezir Fadıl söze karışmış, ve vaize demiş ki Harun reşidin Allah’ın kulları arasında adaleti gözetmesi kıyamet günü cennete gideceğine şüphe mi bırakır. Fakat ibni semmak şöyle devam etmiş

İlgili Makaleler

-Ey Harun demiş o gün bu adam senin yanında bulunmayacak onun için Allah’tan kork da işlerine o gözle bak. Vezir Söyleyecek başka bir söz bulamamış. Harun Reşit ise büsbütün müteessir olmuş.

Prenses MasallarıPeri Masalları10 Yaş Hikayeleri

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!