Horasanlı Gencin Efsane Hikâyesi

Horasanlı Gencin Efsane Hikayesi

Abone Ol google news
Horasanlı Gencin Efsane Hikayesi
Horasanlı Gencin Efsane Hikayesi

Horasanlı Gencin Efsane Hikayesi Oku

Horasanlı bir genç vakti ile Irak’a giderek ilim peşinde bir Hayli koştuktan ve Bir Hayli şeyler öğrendikten sonra, memleketine dönmek üzere hazırlanmış. Fakat Tam bu sırada ariflerden biri ile karşılaşmış. Bu Arif onu şöyle imtihan etmiş.

Oğlum demiş Horasan’da şeytan var mı demiş. Arif tekrar sormuş orada şeytanla nasıl savaşıyorlar. ona karşı gelmekle şeytan tekrar gelirse, yine ona karşı gelirler o halde bütün ömrünüz şeytanla savaşmakla, didişmekle  geçiyor desene.

Genç adam gözünü açarak sormuş O halde ne yapmalı. Arif Adam anlatmış yolda bir çoban köpeğine rast gelirsen köpeği kovalamak onunla uğraşmak fayda vermez köpekten kurtulmanın en kestirme çaresi sahibini çağırmaktır, çünkü sahibi ona hem söz dinlettirir, hem de sizi korur.

Derinin en meşhur Vaizi olan ibni semmak bir gün Harun reşidin yanına girmiş ve ona öğüt vererek demiş ki “eşi ortağı olmayan Allah’tan kork ve Yalnız ondan kork bil ki bir gün onun karşısına çıkacak huzurunda duracak ve o zaman iki yerden birine göndereceksin ki bu ya cennettir ya Cehennem.

Halife’nin gözleri yaşarmış Bu hali Gören ve vezir Fadıl söze karışmış, ve vaize demiş ki Harun reşidin Allah’ın kulları arasında adaleti gözetmesi kıyamet günü cennete gideceğine şüphe mi bırakır. Fakat ibni semmak şöyle devam etmiş

-Ey Harun demiş o gün bu adam senin yanında bulunmayacak onun için Allah’tan kork da işlerine o gözle bak. Vezir Söyleyecek başka bir söz bulamamış. Harun Reşit ise büsbütün müteessir olmuş.

Prenses MasallarıPeri Masalları10 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

Hapishane sihirbazi
Hapishane Sihirbazı Hikayesi
nemrut dagi
Nemrut Dağı Hikayesi
Dilenci Prens Masalı
Dilenci Prens Hikayesi
Zümrüdü Anka Kuşu Hikayesi
Zümrüdü Anka Kuşu Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.