Horoz ile Tilki Hikayesi

Horoz ile Tilki Masalı

Abone Ol google news
Horoz ile Tilki hikayesi oku
Horoz ile Tilki Masalı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, dağların ardında kimsenin bilmediği bir kasaba varmış. Bu kasabada birçok hayvan yaşarmış. Çiftliklerden birinde horoz yaşarmış. Bu horoz güngörmüş, epeyce yaşlı ve bilge bir horozmuş.

Bu horoz bir gün yüksek bir ağaçtan tüm çiftliği izliyormuş. Yanına yanaşan tilkiyi görmüş. Tilki horozun yanına gelince horoza seslenmiş. Horoz kardeş, seninle aramdaki düşmanlık bitti. Hayvanlar arasında kanun çıktı, artık kavga ve savaş yok, bunun haberini sana vermek için geldim demiş.

 Bu sözlerden tilkinin niyetini anlayan horoz dinlemeye devam etmiş. Tilki şu sözleri eklemiş. Hadi inde aşağıya sarılalım birbirimize, barışalım bitsin bu kavga demiş.

Bu sözlerin üzerine rağmen aşağıya inmeyen horozla konuşmaya devam etmiş. Daha başka hayvanlara da bu haberi iletmem gerekiyor hadi seni bekliyorum. Bu mutluluğu yaşat bana. Gel sana kardeş öpücüğü kondurayım demiş.

Horoz tilkinin söylediklerine karşılık vermesi gerektiğini düşünmüş. Kurnaz tilki için kurnaz bir cevap gerekiyormuş. Başlamış söze;

Horoz ile Tilki Masalı
Horoz ile Tilki Masalı

Dostum, bunu duyduğuma o kadar mutlu oldum ki anlatamam. Bu sevindirici haberi bana verdiğin için çok teşekkür ederim tilki kardeş. Hatta çifte sevinç yaşayacağız gibi duruyor. Çünkü yanımıza iki tane av köpeği yanaşıyor.

Çok geçmeden burada olurlar. Muhtemelen onlar da bize bu barış haberini vermeye geliyorlar. Onlar gelince ben de aşağı inerim, demiş. Oysaki gelen av köpeği yokmuş. Sadece bilge horozun oyunuymuş.

Bu lafları duyan tilki birden gerilmeye başlamış. Hemen bir bahane uydurması lazımmış. Çünkü av köpekleri tilkiye zarar verebilirmiş.

Horoza;

Horoz ile Tilki Masalı
Horoz ile Tilki Masalı

Sevgili horozcum benim acelem var hemen gitmem gerekiyor, daha bu haberi bir sürü hayvana duyurmam gerekiyor. Av köpekleri gelince onlara selamımı iletirsin hadi hoşça kal, demiş.

Tilkinin kurduğu plan bilge horoz sayesinde suya düşmüş. Öfkelenerek oradan ayrılmış. Horoz ise kahkahalar içinde tilkinin koşuşunu izlemiş.

Yaşlı horoz aklını kullanarak kendisini kurnaz zanneden tilkiye oyun oynamış ve horoz ve tilki masalının kazananı horoz olmuş.

Horoz ve Tilki Masalı Özeti

Evvel zaman içinde bir kasabada yaşlı ve bilge bir horoz yaşarmış. Bu horoz çiftlikte bir ağacın üzerindeymiş. Kendisine doğru bir tilkinin yanaştığını görmüş. Ne diyeceğini merak ediyormuş.

Tilki söze başlamış. Hayvanlar arasında düşmanlık bitti. Bunu sana da söylemeye geldim. Daha birçok hayvana söyleyeceğim. Gel senle birbirimize sarılalım da bitsin bu düşmanlık, demiş. Bunları duyan horoz tilkinin fikrini anlamış. Ne istediğinin farkındaymış. Aklınca kurnazlık yaparak horozu yemek istiyormuş. Bunu fark eden horoz tilkiye kurnaz bir cevap vermesi lazımmış.

Hemen söze girişmiş. Bu duyduklarıma çok sevindim. Galiba şu uzaktan gelen av köpekleri de bu haberi vermek istiyorlar. O yüzden bu tarafa doğru geliyorlar. Onlar da gelsin aşağı ineyim beraber kutlayalım, demiş. Bu dediklerini duyan tilki tutuşmuş.

Hemen işinin çok olduğunu, daha uğraması gerektiği yerler olduğunu, av köpeklerine selam söylemesini isteyerek ayrılmış. Horoz ise kıvrak zekasını kullanarak tilkiyi alt etmiş. Giderken arkasından kahkaha atmış.

Horoz ve Tilki Masalı Hakkında Sorulan Sorular

1)   Horoz ve Tilki Masalının Konusu Nedir?

Horoz ve tilki masal konusu, kendini kurnaz zanneden bir tilkinin horozu kandırmak isteyip onu yeme hevesinin, horozun bilgeliğinin karşısında yenilmesidir.

2)   Horoz ve Tilki Masalının Ana Fikri Nedir?

Horoz ve tilki hikayesi ana fikri, kurnaz davranışlara her zaman akıllıca yanıtlar verilebilir. Doğru kararı vermek için düşünmek en doğru şeydir. Horoz ve tilki masalı okumak isteyenler bu ana fikirden yola çıkarak horoz ve tilki hikayesini okuyabilir.

3)   Horoz ve Tilki Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

  • Kimseye yalan söylememeliyiz.
  • Kurnaz kişilere karşı aklımızı kullanabilmeliyiz.
  • Bize söylenen her şeye hemen inanmamalıyız. Enine boyuna düşünmeliyiz.

Nasrettin Hoca FıkralarıEzop MasallarıKlasik Masallar


Benzer İçerikler

Sonbaharda Ayçiçeği Hikayesi
Sonbaharda Ayçiçeği Hikayesi
Yağmur Damlaları Masalı
Yağmur Damlaları Hikayesi
Tembel Köpeğin Sonu Hikayesi
Tembel Köpeğin Sonu Hikayesi
Yardımsever Kirpi Hikâyesi
Yardımsever Kirpi Hikâyesi

Yorumlar

  1. poyraz8 says:

    15 şubat salı 2022 herşeyimi bu masalla uyuttum onu çok seviyorum herkesten ve herşeyden çookk ❤️

  2. Abdussamet kılıç says:

    Çok ğüźel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.