10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıAndersan MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuEn Güzel HikayelerKlasik MasallarMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi MasallarUzun Hikayeler

Kibritçi Kız

Kibritçi Kız Masalı Oku
Kibritçi Kız Masalı Oku

Ölmek üzere olan Küçük Kibritçi Kız çocuğunun hayalleri ve umuduyla ilgili edebi türde yazılmış çok güzel bir kız çocuğu hikayesi, iyi okumalar…

Soğuk Kış Gününde Kibritçi Kız Masalı…

Soğuk ve karlı bir yılbaşı gecesiymiş yoldan geçen insanlar paltolarını giymiş, eldiven atkı ve şapkalarını takmış. Hızlı hızlı yürüyerek bir yerlere yetişmeye çalışıyorlar. Bazıları evlerine geç kalmış, eve yetişmek için acele ediyorlar. Bazıları ise yeni yılı kutlamak üzere eğlence yerlerine gidiyorlarmış.

Sokağa çıkmış çocukların ise kimisi sohbet ediyor, kimisi de birbirlerine kar topu atıyorlarmış. Karın keyfini en çok çocuklar çıkarıyormuş tabii. Kahkahalar ile gülüyor neşeyle şakalaşıyorlarmış.

Sokakta diğer çocuklarından farklı bir kız çocuğu daha varmış. Küçük bir kız yolun ortasında durmuş. Öylece oynayan çocukları seyrediyormuş.

İlgili Makaleler

Diğer insanlar gibi onu soğuktan koruyan bir beresi, bir eldiveni ve paltosu da yokmuş. Üstü başı yırtık ve inceymiş. Ayağındaki terlikler ise ayağına büyük geliyormuş.

Elinde tuttuğu bir kutu ile soğuktan tir tir titreyen kız çocuğu, o anda üstüne gelen arabayı son anda fark etmiş.

Şoför “Hey çocuk kenara çekilsene ezileceksin…” diye bağırınca

Küçük kız hemen karşı kaldırıma doğru kaçmış, ama koşarken de terlikleri ayağından çıkmış. Kaldırıma çıktıktan sonra arkasına dönüp bakmış. O anda terliklerini bir çocuğun kapıp, kaçtığını görmüş!

Kızcağız “Terliklerim! Terliklerim! Hey dur!” diye arkasından seslenmiş ama çocuk kızı umursamadan koşarak hızla uzaklaşmış.

Çaresiz kalan küçük kız, çıplak ayakları ile yürümüş ve bir duvarın dibine yanaşarak, elindeki kutusunu yere koymuş. Geniş kutunun içine dizilmiş kibrit kutularına bakarken, gözleri soğuktan yaşarıyormuş.

Bu bir Kibritçi Kızmış o gün tek bir kutu kibrit satamamış. Satabilse ve biraz para kazansa evine gidebilecek annesi ile birlikte hiç olmazsa bir sıcak kase çorba içebilecekmiş. Soğuktan ve üzüntüden titreyen incecik sesi ile bağırmış.

“Kibrit var! Kibrit isteyen var mı?”

Sokaktan geçenlerin hiçbiri başını çevirip bakmıyormuş bile. Kibritçi Kız çaresiz duvar dibine oturmuş. Parmakları soğuktan donmuş ve sızlanmaya başlamıştı. Kızcağız bu acıya daha fazla dayanamayacağını anlamış. Bir şekilde ısınması gerekiyordu hemen kutulardan birini açıp bir kibrit çıkarmış.

Parmakları uyuştuğu için kibrit çubuğunu bile elinde güçlükle tutuyormuş. Eli titreye titreye kibrit çubuğunu duvara sürtmüş. Kibrit birden alev alınca, küçük turuncu bir ışık etrafı aydınlatmış.

Kibriti bir elinden diğer eline geçirerek parmaklarını ısıtıyormuş. Elleri üşümüyormuş artık, o anda kendini gürül gürül yanan bir sobanın yanında bulmuş.

Gözlerini sobadan çıkan aleve dikmiş. Üstünde kalın yünlü bir hırka ayaklarında kürklü botları ve başında beresi varmış. O kadar sıcakmış ki, terlemeye bile başlamıştı. Kibritin sönmesiyle birlikte o tatlı düşü de sona ermiş ve kızcağızın parmakları yeniden donmaya, sızlanmaya başlamış.

Bir kibrit daha yakmış hemen, kibrit sönmesin diye de yüzünü duvara dönmüş. Diğer elini de kibrite siper etmiş. Aleve bakarken karşısındaki duvar yok olmuş ve birden kendisini geniş odası bulunan bir evde bulmuş. Odada bulunan bembeyaz masanın üzerinde tabak tabak yemekler dizilmişti. Aç olan kızcağız masanın üzerinde duran tabağa gözlerini dikmiş.

Tabakta nar gibi kızarmış kocaman bir parça et duruyormuş. Hemen etten bir parça kopartıp, ağzına atmış. O anda bütün açlığı gitmiş. Kibritçi kız bir parça et daha koparmak istemiş. Elini tabaktaki ete uzatmış ama elinde tuttuğu kibrit çöpü sonuna geldiğinden kızcağızın eli yanmış.

Sönmüş kibrit çöpünü hızla yere atmış, atmasına ama onunla birlikte yılbaşı sofrası siliniverip, taş duvarlar belirivermiş.

Küçük kız bir kibrit daha yakmış artık daha büyük bir düşün içindeymiş. Bir yaz gecesi Kibritçi kız, kırda bir ağacın yanında oturmuş yıldızlara bakıyormuş. Gece olduğu halde hava yine sıcakmış.

Küçük kız gözlerini yıldızlardan ayıramıyormuş. Gökyüzünün ve yıldızların hiç bu kadar berrak ve parlak görmemiş daha önce. Derken bir yıldız kaymış gökyüzünde, işte yeryüzünden biri daha sonsuzluğa uçtu diye geçirmiş içinden, bunu ona ninesi söylemiş aslında.

Ninesini tekrar karşısında görmüş bir an, “her yıldız kaydığında biri onun yerine geçer güzel kızım.” demiş Ninesi,

Ninesi bir görünüp, bir kaybolurken Kibritçi kız heyecanla seslenmiş. “Nineciğim dur gitme! Ne olursun gitme seni çok özledim.” demiş.

Kibrit yine sönmüştü. Bu sefer ninesini bir daha görebilmek için bir kibrit daha yakmış. Soğuktan kaskatı kesilmiş halde sokakta olduğunu unutmuş. Düşler dünyasına dalmış kibritçi kız. Her kibrit yaktığında yine nenesini görüyor onun sesini duyar gibi oluyormuş.

Bir kibrit daha yakmış küçük kız, o anda ortalık gündüz gibi aydınlanmış. Ninesi hiç böyle güzel görünmemiş gözüne, onun sevgi dolu yüzü bütün soğuğu, yaşadığı bütün acı günleri unutturmuştu.

Bu anın hiç bitmesini istemiyormuş. Kibritçi kız elinde kalan son kibriti de yakmış telaşla, ninesi tekrar belirmiş karşısında kollarını uzatarak, Kibritçi kızın ellerini tutmuş gökyüzüne doğru birlikte yükselmeye başlamışlar.

Küçük kız birden rahatladığını hissetmiş, artık ne soğuk varmış nede açlık onun için. O anda gök yüzünde bir yıldız kaymış.

Sabah olduğunda sokaktan geçen insanlar kibritçi kızın duvarın dibinde gözleri kapalı ama yüzünde tatlı bir gülümseme ile yatarken bulmuşlar. Etrafında bir sürü sönmüş kibrit çöpü varmış. Bu kibritlerin alevinde onun ne düşler gördüğünü hiç kimse bilemezmiş artık.

Kibritçi Kızın Özeti

Çok soğuk bir yılbaşı gecesi ayağındaki terliklerle sokakta durmuş, annesine yiyecek bir şeyler satın alabilmek için elinde bulunan kibritleri satmak için çabalayan kızın terlikleri de bir çocuk tarafından çalınmıştı.

 O gün elindeki kibritleri satamayan küçük kız soğuktan tir tir titrese de eve dönmeyi düşünmüyordu. Bir duvarın dibine giderek çaresiz bir şekilde etrafına bakınıyordu.

Küçük kız donmak üzere olan parmaklarını ısıtmak için, elinde bulunan kibrit çöpünü duvara sürterek yakmış. kibrit çöpünün yaydığı turuncu ışığa baktığı anda düşler kuran kız, her defasında sönen kibrit çöpünün yerine yenisini yakarak düşler kurmaya devam ediyordu.

Bir süre sonra düşünde çok sevdiği ninesini görünce, o düşün bitmesini hiç istemiyordu. Elinde kalan son kibrit çöpünü yaktığı anda elini uzatan ninenin elini tutunca rahatlamıştı.

Sabah olunca sokakta geçenler onu duvar dibinde oturmuş yüzündeki gülümseme ile bulmuşlardı. Etrafında ise bir sürü sönmüş kibrit çöpleri vardı.

Kibritçi kızın hikayesi ile ilgili Sorular

 • Kibritçi kızın hikayesinin ana fikri nedir: Çevremizde bulunan kişileri umursayarak, tanımadığımız biri olsa dahi her insana yardım etmeliyiz.
 • Kibritçi Kız kitabını kim yazdı: Danimarkalı edebiyatçı yazar Hans Christian Andersen tarafından yazılmıştır.
 • kibritçi ne demek: Kibrit satan kişiye verilen isimdir.
 • Kibritçi kız kaç yaş: Bu popüler masal 6 ile 9 yaş ve üzeri tarafından oldukça tercih edilen bir masal.
 • Kibritçi kızın hikayesi Gerçek mi: Bu popüler hikaye aslında, ünlü yazarın daha küçükken dilenmeye zorlanmış olan ve çoğu zaman bir lokma yiyecek ekmeği dahi bulamakta zorlanan, büyükannesinden esinlenerek yazılmış bir kurgusal hikayedir.
 • kibritçi kızın hikayesi kaç sayfa: Hikayenin toplamı 40 sayfadır.
 • Kibritçi kızın hikayesinin ana fikri nedir: Çevremizde bulunan kişileri umursayarak, tanımadığımız biri olsa dahi her insana yardım etmeliyiz.
 • Kibritçi Kız kitabını kim yazdı: Danimarkalı edebiyatçı yazar Hans Christian Andersen tarafından yazılmıştır.
 • kibritçi ne demek: Kibrit satan kişiye verilen isimdir.
 • Kibritçi kız kaç yaş: Bu popüler masal 6 ile 9 yaş ve üzeri tarafından oldukça tercih edilen bir masal.
 • Kibritçi kızın hikayesi Gerçek mi: Bu popüler hikaye aslında, ünlü yazarın daha küçükken dilenmeye zorlanmış olan ve çoğu zaman bir lokma yiyecek ekmeği dahi bulamakta zorlanan, büyükannesinden esinlenerek yazılmış bir kurgusal hikayedir.
 • kibritçi kızın hikayesi kaç sayfa: Hikayenin toplamı 40 sayfadır.

Prenses MasallarıPeri Masalları10 Yaş Hikayeleri

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
2 Oy

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. Uykucu yaramaz prensesime okudum en sevdiği masallardan birisi seni çok seviyorum hayatımın anlamı canımın içi dünyalar güzeli sevgilim benim iyi uykular

 2. Bu gece senin için okuduğum bu masal aslında kendime beni hatırlattı çünkü sende benim dünyamı aydınlatan o kibritsin ne zaman seni düşünsem bulunduğum en kötü yer bile aydınlık ve güzel olur iyiki varsın Işılayım🌔❤️

 3. badem gene bu masalı okurken uyuya kaldı , 28 yasındayim badem 21 ama onun için 60 yaşında da çocuk olacak kadar seviyorum onu.

 4. Hikâye ve masallar gerçekten çok değerli. 17 yaşına dâhi gelsem de kopamıyorum bu kıymetli hazinelerden!

 5. Gerçekten üzücü sevgilime okudum ikimizde ağladık ama bu hikaye bizi bir araya getirdi.

 6. ilgimi çekmedi ama üzücü bir masaldı bu arada dünyanın Prenses’iyim bu yüzden size ne emrettiysem yapın yoksa çok pişman olursunuz👸🏻✨💎👑💍💄🧿.

 7. 😥😥😥😥😥😭😭😭😭😭😭😭Her kes bana çirkinşey gitbaşımdan sen çirkisin diyor herkes.

 8. Oğluma gece uyusun diye okudum ama .öyle zor okudum ki param parca oldum.cok acıklı sonunu çocuklardan saklayalım.

  1. Bu yorumu gece sevgilime okuyorum en sevdiği masal bu ama keşke sonu bu kadar acıklı olmasaydı çünkü sevgilim ağladı ben de cok üzüldüm kahrolduk 🙁

   1. Bende az önce okudum gerçekten masalda olsa üzücü bitiyor okurken yutkunamadım..

 9. Efsa nesin masal oku random .iwkwkwiwkwkwkwkwkwkkekwkwkwkwkwkwmdjejskjelx ml ip no no no

 10. Kibritçi kız masali cimcimemin favori masalidir. Cok guzel bi masal ve uyutma konusunda birebir .d

 11. Kibritçi Kız Masalını çok beğendim, hem kendim için hemde sevgili kızım için okuyorum.

 12. Çoook muhteşem masalmış severecek üzülürek kibritçi kız masalını okudum doğrusu fakat çok beğendim ama olmaz olsun gerçekten böyle bir baba çocukları nasıl evden atabildi başkası için anlamış değilim

   1. Harika masallar her gece oğluma bir masal anlatıyorum bende çocukluğuma dönüyorum adeta teşekkürler 😌

 13. Kibritçi kız masalını çok beğendim daha önce nasıl bu kadar güzel bir masalı okumamışım diye kendimi kınıyorum gerçekten harika bir hikaye olmuş. Bu güzel hikayeyi bizlere sunan masal oku sitesine çok teşekkür ediyorum. Bu arada herkese kibritçi kız hikayesini okumalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

 14. En sevdiğim masallardan birisiydi kibritçi kız masalı. Uzun zaman olmuş okumayalı. Bu sitede denk geldim ve okudum gerçekten çok güzel bir masal. Her kesin kibritçi kız masalını okumasını tavsiye ediyorum. Özellikle duygusal bir masal ve çocuklar için ise ders alıcı bir masal olduğunu düşünüyorum. Her zaman elimizdekilerin değerini bilmeliyiz isyan etmemeliyiz. Ve ufak bir terlik çalması olsa dahi bazen sonuçları kibritçi kız ve benzer kişilerin donmasına üşümesin vesile olabiliyoruz. :/ ):

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!