1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaEn İlginç Hayvan HikayeleriHikaye OkuHikayelerKısa HikayelerKısa MasallarMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi Masallar

Leylek Masalı

Leylek Masalı
Leylek Masalı

Leyleğin Doğadaki Hayatı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde. Ben deyim şu ağaçtan, siz deyin şu yamaçtan, uçtu uçtu bir kuş uçtu; kuş uçmadı, gümüş uçtu. Gümüş uçmadı, tavşan uçtu.

Uçar mı, uçmaz mı demeye kalmadı; bu köşe yaz köşesi, şu köşe kış köşesi, şu köşe güz köşesi, diye iki tekerleyip üç yuvarlarken, aşağıdan sökün etmez mi Maraş paşası!…

Hemen bir fare deliği bulup, attım kendimi dışarı; gelgelelim şu mahallenin yumurcakları haşarı mı haşarı; gözlerim fırladı dışarı!

Vay başıma, hay başıma; bu yol bitecek gibi tükenecek gibi değil, ya bir devlet kuşu konsa başıma, ya da alsa beni kanadına kaşına, demeye kalmadı bir de gördüm ki, ne göreyim? Adıyla sanıyla, yeşiliyle alıyla, Zümrüdüanka dedikleri değil mi? Kafdağı’nın üstünden süzüm süzüm süzülüp geliyor. Bakın hele! Yüzü insan, gözü ahu. Ne maval, ne martaval. Anlatıyor şimdi işitilmedik bir masal!

İlkbahar ve yaz geçmiş. Sonbahar mevsimi gelmiş. Ağaçlar yapraklarını dökmüş. Leylekler arasında bir telaş başlamış. Hava soğukmuş. Sıcak ülkelere gitme vakti gelmiş. Hazırlıklar tamamlanmış ve yolculuk başlamış.

İlgili Makaleler

Bu yolculuğa katılamayan bir leylek varmış. Çünkü kanadı kırıkmış.

– Ben şimdi ne yapacağım? Bütün bir kışı burada tek başıma nasıl geçireceğim, diye ağlıyormuş. O sırada çam ağacı leyleğin ağlamasın işitmiş.

– Sevgili leylek neyin var? Neden ağlıyorsun, diye sormuş.

– Tüm arkadaşlarım göç ediyor. Benim kanadım kırık. Onlarla yolculuk edemem ki! Üstelik biz leylekler sıcak ülkeleri severiz, demiş.

Çam ağacı:

– Sen hiç üzülme. Benim yapraklarım incedir ama kış boyu hiç dökülmez. Yapraklarımın arasında dilediğin kadar kalabilirsin, demiş.

Leylek buna çok sevinmiş. Hemen sık yaprakların arasında kendine bir ev yapmış.

Ardıç ağacı da leyleğe dallarındaki meyvelerden dilediği kadar yiyebileceğini söylemiş.

Bütün kış boyu, leylek, çam ve ardıç ağacı arkadaşlık etmişler. Birbirlerine masallar anlatmışlar. Güzel vakit geçirmişler. Leyleğin kanadı da günden güne iyileşmiş. Sağlığına kavuşmuş. Hep birlikte mutlu olmuşlar.

Bu masalda neler öğrendik, hatırlayalım;

1- Leylek göç yolculuğuna neden katılamamış?

a) Kimse onu davet etmediği için.

b) Kanadı kırık olduğu için.

c) Gitmek istemediği için.

2- Kış boyu leyleği hangi ağaç korumuş?

a) Kavak ağacı

b) Söğüt ağacı

c) Çam ağacı

3- Leylekler neden göç ederler?

a) Sıcak ülkeleri sevdikleri için

b) Uzak ülkelerdeki arkadaşlarını özledikleri için

c) Kışın nasıl ısınacaklarını bilmedikleri için

Resimli HikayeDeğişik MasallarNasrettin Hoca Fıkraları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
2 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. Neresi Kısa? Masalın sonunda Devamını Oku seçeneğini görmüyor musun? Sanırım diğer bölümleri göremiyorsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!