10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuEn Güzel HikayelerEn Güzel MasallarGrimm Kardeşler MasallarıMasallarOkul Öncesi HikayelerPeri MasallarıPrens ve Prenses MasallarıTürkçe MasallarUyku Öncesi MasallarUzun Hikayeler

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Dünyada en çok okunan masal hiç şüphesiz ki pamuk prenses ve yedi cüceler masalıdır. Grimm kardeşler tarafından kaleme alınmış bu eşsiz masal, da güzelliği karşısında rahatsız olan kötü kalpli kraliçenin prensesi ortadan kaldırmak istemesi üzerine prensese yardım eden yedi cüceler ve bir prensi konu edinmektedir. İyi okumalar.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde büyük ve şirin bir ülkede, güzelliği dillere destan olan bir kraliçe varmış. Tek isteği bir kız çocuğunun olması olan kraliçe, sonunda isteğine kavuşmuş. Kral ve kraliçenin tatlı mı tatlı, güzel mi güzel bir kızları olmuş.

Ancak kraliçe güzel kızına doyamadan, doğumundan kısa bir süre sonra, amansız bir hastalık sonucu bu dünyadan göçüp gitmiş. Kraliçenin son dileği ise; canından çok sevdikleri kızına ”Pamuk Prenses” isminin konmasıymış.

Kral, biricik kızlarını çok seviyor. Onun üzülmesini hiç istemiyormuş. Kral gibi diğer saray çalışanları da o güzeller güzeli kızı çok seviyordu.

Günler bu şekilde geçip giderken Kral kızıyla ilgilenebilecek ve ona annelik edecek birisi olması gerektiğine karar verince, evlenme için bir arayış içerisine girmişti.

İlgili Makaleler

Derken kızına bakabileceğini düşündüğü bir kadın ile çok geçmeden evlenmiş. Yeni kraliçe güzel olmasına, çok güzelmiş ama kalbi kötülüklerle doluymuş.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Büyücülük yapan ve onu tanıyan kişiler tarafından sevilmeyen kraliçe’nin nasıl biri biri olduğunu bilmeyen kral ise çok mutluymuş. Zaten kralı da, yaptığı büyülerle kendisine aşık etmişti.

Kötü kraliçe, her gün gizlice sihirli aynasının karşısına geçerek, hep aynı soruyu sorarmış.

“Sihirli aynam söyle bana! Benden güzeli var mı dünyada?”

“Hayır yok kraliçem!” Ayna her gün bu cevabı veriyormuş kraliçeye.

Günler ayları aylar yılları kovalamış, Prenses güzeller güzeli bir genç kız olmuştu. Onun sevgi ve iyilik dolu yüreği sayesinde onu tanıyan herkes onu seviyor. Güzelliği karşısında ona hayran kalıyorlardı.

Kraliçe bir gün yine aynanın karşısına geçerek “Sihirli aynam söyle bana! Benden güzeli var mı dünyada?” demiş. Ama Sihirli ayna bu sefer kötü kalpli kraliçenin sorusuna farklı bir cevap vermiş

“Siz güzelsiniz kraliçem ama Prenses sizden çok daha güzel.” Demiş.

Aldığı cevap karşısında öfkeden deliye dönen kraliçe, hemen kendisine sadık olan bir kısım askere emir vermiş.

“Kimse anlamadan bir yolunu bulup, Pamuk Prenses’i ormana götürecek orada öldüreceksiniz! Demiş.

Askerler bir bahane uydurarak, ormandaki güzellikleri gösterme bahanesiyle iyi yürekli Prensesi, ormana götürmüşler. Ama herkes gibi kraliçeye sadık olan askerler de o iyi yürekli prensesi çok seviyorlardı. O yüzden ona bir türlü kıyamamışlar.

Askerler ona olup, biteni anlattıktan sonra saraya geri dönmemesi konusunda iyice uyarmışlar ve onu orada bırakıp, saraya dönmüşler.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Prenses hiçbir yeri bilmediği için, nereye gittiğini bilmeden ormanın derinliklerine doğru yürümüş. Bir süre sonra, şirin ama küçücük bir evle karşılaşmış.

Kapısı açık olan evin içine girmiş. Sadece ev değilmiş küçük olan, içinde bulunan her şey de ufacıkmış. Prenses şaşkın şaşkın dolaşmış evin içinde, etrafta da kimseleri göremeyince, o kadar çok yorulmuştu ki gördüğü bir yatağa kıvrılıp uyuyuvermiş.

O ev yedi cücelerin eviymiş. Cüceler eve girdiklerinde evde birilerinin olduğunu hemen anlamışlardı. Hemen etrafa bakınmaya başlamışlar. Yatak odasına girdiklerinde, yataklarında güzeller güzeli bir kızın uyuduğunu görünce merakla ses çıkarmadan öylece bakmışlar.

Bir kaç dakika sonra uyanan Prenses, onları görünce şaşkınlığı bir kat daha artmış. Çünkü etrafındaki adamlarda tıpkı ev gibi küçücükmüş.

Cücelerden biri “Biz misafir sevmeyiz.” demiş.

Bir diğeri “Kimsin sen? Ne arıyorsun burada?”

Bir başka Cüce ” Hele bir susun, üstüne gitmeyin kızın.” demiş sonrada “Kimsin, ne için burada yatıyorsun.” diye sormuş.

Prenses başından geçenleri bir bir anlatmış cücelere, anlatılanları dikkatle dinleyen cüceler; “Biz tam yedi cüceyiz ve bundan böyle hepimiz, seni korumakla görevliyiz.” diye bağırmışlar.

Bu arada, Prenses’in öldüğünü sanan kraliçe, Sihirli aynanın karşısına geçerek sormuş aynaya, tekrar aynı cevabı alınca, çılgına dönmüş kraliçe “Onun işini kendim halletmem lazımdı. Askerlere güvenmemeliydim.” demiş

Hemen bir cadı kılığına girerek, kısa bir sürede bulmuş cücelerin evini, kapıyı çalan kraliçe, kapıyı açan Prensesi görünce sevinçle bir bardak su istemiş.

İyi niyeti prenses hemen bir bardak su getirerek cadıya vermiş. Cadı ise karşılığında da, kıpkırmızı bir elma vererek oradan uzaklaşmış.

O yaşlı kadından hiç şüphelenmeyen Prenses, sadece o elmadan bir ısırık almıştı ki, kendini bir anda yerde bulmuş.

Akşam eve gelen cüceler, prensesi yerde yatarken bulunca, çok üzülmüşler onu uyandırmak için günlerce çaresizce dualar etmişler. Her ne yapmışlarsa, bir türlü uyandırmayı başaramamışlar.

Bir süre sonra oralardan geçmekte olan bir prens, cücelerin ağlama sesini duyunca merakla yedi cücelerin evine girmiş. Cüceler yatakta uzanan prensesi ve onun hikayesini prense anlatmışlar. Prens yatakta yatan prensesin güzelliğini görünce, bir anda ona aşık olmuştu. Bir an dayanamayarak prensesin yanağına bir öpücük kondurmuş.

Bu öpücük bozuvermiş, kötü kalpli kraliçenin büyüsünü. Hepsi çok sevinmiş ve bu mutluluk bir ömür sürmüş. Kötülük bir daha hiç ortaya çıkmamış….

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Özeti

Yıllar önce; bir ülkede kral ve kraliçe bir kız çocukları olmuştu. Bir süre sonra, kraliçe vefat edince, kral tekrardan evlenmiş.

Bu Kadın, güzel olduğu kadar kötü kalpli biriymiş. Ülkede bulunan en güzel kadının kendisi olduğunu düşünüyormuş. O yüzden zaman zaman aynanın karşısına geçerek, kendisinden güzeli olup olmadığını sorar. Ayna ise en güzel kadının kendisi olduğunu söylermiş.

Bir gün kraliçe aynanın karşısına geçerek aynı soruyu sormuş; Ancak bu sefer ayna ona en güzelin ”Pamuk Prenses” olduğunu söylemiş.

Kraliçe ise, Pamuk Prenses ‘ten kurtulmak için prensesi de ikna ederek adamlarıyla beraber ormana göndermiş. Adamlar prensese kıyamadıklarından her şeyi ona anlatarak saraya geri dönmemesi konusunda uyarmışlar.

Pamuk Prenses, ormanı hiç bilmediğinden öylece dolaşırken bir kulübeye denk gelmiş. O kulübenin sahibi olan yedi cüceler onu çok sevmiş ve beraberce yaşamaya başlamışlar.

Bir gün kraliçe yine aynanın karşısına geçip “ayna ayna var mı benden güzeli” diye sorunca her zamanki gibi pamuk prenses senden daha güzel cevabını anlayınca adamlarının kendisini kandırdığını anlamış ve pamuk prensesi bularak onu elma ile zehirlemiş.

Prensesin derdine derman bulamayan cüceler prensesi bir cam’a koyarak iyileşmesini beklenişler. Bir gün oradan geçen bir prens onu görür görmez aşık olmuş ve yanağına kondurduğu bir öpücük ile prenses uyanmış. Prens ve prenses evlenerek mutlu bir yaşam sürmüşler.

Masal ile ilgili Merak Edilen Sorular.

 • Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalında cücelerin esas işleri nedir: masaldaki yedi cücelerin asıl mesleği madenciliktir. Ormanın derinliğinde maden toplayarak geçimini sağlıyorlar.
 • Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ana fikri nedir: Tanımadığımız kişilerle karşılaştığımız zaman onlarla konuşmamalı ve onların bizlere verdikleri yiyecek türü ne olursa olsun yememeliyiz.
 • Pamuk Prenses masalında kaç tane cüce vardır: Hikayede birbirinden şirin ve iyi yürekli 7 cüce vardır.
 • Yedi cüceler’in adı nedir: Bilgin, Neşeli, Öfkeli, Keloğlan, Utangaç, Aksırık ve Uykucu cücelerdir.
 • Pamuk Prenses masalı hangi ülkeye aittir: ilk defa 1812 yılında Almanya’da derlenerek yayımlanmıştır.
 • Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler yazarı kimdir: Ünlü alman yazarı Grimm Kardeşler tarafından derlenerek basılmış olan bir Avrupa halk masalıdır.
 • Pamuk Prenses nasıl biridir: Büyükçe ve çok güzel bir sarayda yaşamakta olan Pamuk Prenses iyi niyetli merhametli ve çok güzel bir kızmış.
 • Pamuk prenses gerçekte kimdir: Ünlü alman tarihçi yazar Eckhard Sander’in yazmış olduğu kitapta masala ilham olan Pamuk Prensesin aslında 16. yüzyılda yaşayan Kontes Margarete von Waldeck’ olduğu iddia edilmektedir. Güzelliğiyle adeta görenlerin gözlerini kamaştıran bu genç kızın yanında olmasını kabul etmeyen Katharina Hatzfeld ismindeki üvey annesi onu daha 16 yaşındayken kendinden uzaklaştırmak için Brüksel’e gönderir. İspanya kralının oğlu II. Philip Margarete görür görmez aşık olur. Bu aşkı onaylamayan İspanya Kralı ise gizlice Margerete’yi zehirler.
 • Yedi Cüceler Kimdir: Masalda ki cüceler aslında eskiden bakır madenlerinde çalışmaları için zorlanan köle çocuklardan oluşmaktaymış. Ağır koşullarda çalıştıkları gibi zorlu bir yaşamları olduğundan yeterli gelişmeyen kısa boylu çocuklarmış.

Binbir Gece MasallarıAndersan MasallarıAnadolu Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
3 Oy

İlgili Makaleler

44 Yorum

 1. Bende çok beğendim .Ben Miray Karadağ. Senin gerçek adın ne? Yorumunda Pamuk Prenses yazmışsın.Senin adın ne ? Gerçekten Pamuk Prenses mi?Yoksa yorumunda takma ad mı kullandın? Ben çok iyi kalpliyim.Seninle arkadaş olmak istiyorum.Tabi ilk önce seni tanımalıyım. Senin adın soyadın.Yaşın .Ben sekiz yaşındayım.Senin adın soyadın ve yaşın ne? Seninle arkadaş olabilir miyim?

 2. Bu hikayeyi ayrıca beğendim aynı güzeller güzeli karımla beni anlatıyor resmen 25/06/2022 bugünde prensesimi bu masalla uyuttum onu çok seviyor ve güzel kalbinden öpüyorum. Seni çok seviyorum hayatımın anlamı hergün olduğu gibi seni yine masalla uyuttum birgün olurda sana masal anlatamazsam emin ol kader bizi ayırmıştır demektir ve inan ayrılmayı hiç istemiyorum seninle bir ömür geçirmek istiyorum güzeller güzeli prensesim benim seni çok seviyorum iyi uykular tatlı rüyalar hayatımın anlamı…

 3. Kardesimin en sevdigi hikaye guzel olmus mal Ela bir guzel yaziyor bir kotu yaziyor siz onu dinlemeyin ☺☺☺☺☺☺😅👍👍👍👍👍👍👏👏👏👏👏👏👏mal Ela👅👅👅

 4. 👍👍👍👍kardesimin en sevdigi hikaye eliniz emeginiz saglik o Ela mali bir guzel sey yaziyor bir kotu sey anlamadim👏👏👏👍👍👍👍👍☺☺☺😄😐😐😌😌salak Ela

 5. Demek ki bir öpücük büyü bele bozarmış.buna pamuk prenses ve uyuyan güzel masalları örnektır.💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋💋❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

 6. Çoooooooook güzel olmuş her gece okuyorummmmmmmmmm elinize sağlıkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk ♥♥♥♥♥ 🙂 🙂 🙂 😛 kaana slmlar

     1. Teşekkür ederiz o güzel görüşleriniz için iyi günler dileriz.

 7. 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 8. Masal oku yönetmenine söylüyorum çok güzel yazmış emeginise ellerinise saglık💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜sizi çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk seviyorum masal oku yönetmeni

 9. Arıyorum şimdi jandarmayı 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 10. Sizi şikayet edecegim😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 11. O kadar sinir bozucu imla hataları var ki sinir olmamak elde değil. Yaklaşık 1 yıl öncesinde bir yoruma istinaden TDK’ya uygun yeniden düzenlendi diye cevap vermişsiniz fakat hiç bir şey düzeltilmemiş hala aynı berbat hatalar okuyucunun sinirlerini zıplatmakta..

  1. Merhabalar,

   Pamuk prenses ve yedi cüceler hikayesi güncellenmiştir.

   İyi okumalar dileklerimizle.

  1. Merhabalar,

   Pamuk prenses ve yedi cüceler hikayesi güncellenmiştir.

   İyi okumalar dileklerimizle.

 12. Imla kurali ve noktalama isaretleri o kadar yanlis ki.Okurken surekli duzeltmek zorunda kaldim.Cocuklara hitap eden bir sitede bu kadar basit hatalarin olmasi oldukca sinir bozucu.Soru isaretinin nereye gelmesi gerektigini bilmek icin Turkce profesoru olmaya gerek yok diye dusunuyorum.

  1. Masal oku yönetmenine söylüyorum çok güzel yazmış emeginise ellerinise saglık💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜sizi çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk seviyorum masal oku yönetmeni

 13. Pamuk Prenses masalını çok beğendim. Masal oku sitesini uzun zamandır takip ediyorum, en eski okuyucular arasındayım’dır belki de. Gerçekten güncel bir site en az haftada 1,2 arasında hikaye paylaşımı yapıyorsunuz, muhakkak günde 1 saatimi bu siteye ayırıyorum ve sayenizde çok eğlenceli ve zevkli vakitler geçiyorum yeniden Pamuk Prenses Ve Yedi Cüceler Masalı için sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.

  1. Beni kim atı atmayın😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!