Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Hikayesi

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Hikayesi

Abone Ol google news


Dünyada en çok okunan masal hiç şüphesiz ki Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalıdır. Grimm Kardeşler tarafından kaleme alınan bu eşsiz masal, güzelliği karşısında rahatsız olan kötü kalpli kraliçenin, prensesi ortadan kaldırmak istemesi üzerine prensese yardım eden yedi cüceler ve bir prensi konu edinmektedir. İyi okumalar.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde büyük ve şirin bir ülkede, güzelliği dillere destan olan bir kraliçe varmış. Tek isteği bir kız çocuğu olması olan kraliçe, sonunda isteğine kavuşmuş. Kral ve kraliçenin tatlı mı tatlı, güzel mi güzel bir kızları olmuş.

Ancak kraliçe güzel kızına doyamadan, doğumundan kısa bir süre sonra, amansız bir hastalık sonucu bu dünyadan göçüp gitmiş. Kraliçenin son dileği ise canından çok sevdikleri kızına “Pamuk Prenses” isminin verilmesiymiş.

Kral, biricik kızını çok seviyormuş. Onun üzülmesini hiç istemiyormuş. Kral gibi diğer saray çalışanları da o güzeller güzeli kızı çok seviyorlardı.

Günler bu şekilde geçip giderken, Kral kızıyla ilgilenebilecek ve ona annelik edecek birisi olması gerektiğine karar verince, evlenme için bir arayış içerisine girmiş.

Derken kızına bakabileceğini düşündüğü bir kadınla çok geçmeden evlenmiş. Yeni kraliçe güzel olmasına rağmen, kalbi kötülüklerle doluymuş.

Büyücülük yapan ve onu tanıyan kişiler tarafından sevilmeyen kraliçe’nin nasıl biri olduğunu bilmeyen kral ise çok mutluymuş. Zaten kralı da yaptığı büyülerle kendine aşık etmişti.

Kötü kraliçe her gün gizlice sihirli aynasının karşısına geçerek hep aynı soruyu sorarmış:

“Sihirli aynam, söyle bana! Benden güzeli var mı dünyada?”

“Hayır yok kraliçem!” Ayna her gün bu cevabı veriyormuş kraliçeye.

Günler ayları, aylar yılları kovalamış, Prenses güzeller güzeli bir genç kız olmuştu. Onun sevgi ve iyilik dolu yüreği sayesinde onu tanıyan herkes onu seviyor ve güzelliği karşısında ona hayran kalıyorlarmış.

Kraliçe bir gün yine aynanın karşısına geçerek, “Sihirli aynam, söyle bana! Benden güzeli var mı dünyada?” demiş. Ama Sihirli ayna bu sefer kötü kalpli kraliçenin sorusuna farklı bir cevap vermiş:

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Hikayesi
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Hikayesi

“Siz güzelsiniz kraliçem ama Prenses sizden çok daha güzel.”

Aldığı cevap karşısında öfkeden deliye dönen kraliçe, hemen kendisine sadık olan bir grup askere emir vermiş:

“Kimse anlamadan bir yolunu bulup, Pamuk Prenses’i ormana götürün ve orada öldürün!”

Askerler bir bahane uydurarak, ormandaki güzellikleri gösterme bahanesiyle iyi yürekli Prensesi ormana götürmüşler. Ama herkes gibi kraliçeye sadık olan askerler de o iyi yürekli prensesi çok seviyorlarmış. O yüzden ona bir türlü kıyamamışlar.

Askerler ona olup biteni anlattıktan sonra saraya geri dönmemesi konusunda iyice uyarmışlar ve onu orada bırakıp saraya dönmüşler.

Prenses hiçbir yeri bilmediği için nereye gittiğini bilmeden ormanın derinliklerine doğru yürümüş. Bir süre sonra şirin ama küçücük bir evle karşılaşmış.

Kapısı açık olan evin içine girmiş. Sadece ev değil, içinde bulunan her şey de ufacıkmış. Prenses şaşkın şaşkın dolaşmış evin içinde, etrafta da kimseleri göremeyince, o kadar çok yorulmuştu ki gördüğü bir yatağa kıvrılıp uyuyuvermiş.

O ev yedi cücelerin eviymiş. Cüceler eve girdiklerinde evde birilerinin olduğunu hemen anlamışlar. Hemen etrafa bakınmaya başlamışlar. Yatak odasına girdiklerinde, yataklarında güzeller güzeli bir kızın uyuduğunu görünce, merakla ses çıkarmadan öylece bakmışlar.

Birkaç dakika sonra uyanan Prenses, onları görünce şaşkınlığı bir kat daha artmış. Çünkü etrafındaki adamlar da tıpkı ev gibi küçücükmüş.

Cücelerden biri “Biz misafir sevmeyiz,” demiş.

Bir diğeri “Kimsin sen? Ne arıyorsun burada?”

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Hikayesi
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Hikayesi

Bir başka Cüce “Hele bir susun, üstüne gitmeyin kızın,” demiş sonra da, “Kimsin, ne için burada yatıyorsun?” diye sormuş.

Prenses başından geçenleri bir bir anlatmış cücelere. Anlatılanları dikkatle dinleyen cüceler, “Biz tam yedi cüceyiz ve bundan böyle hepimiz seni korumakla görevliyiz,” diye bağırmışlar.

Bu arada, Prenses’in öldüğünü sanan kraliçe, sihirli aynanın karşısına geçerek sormuş aynaya, tekrar aynı cevabı alınca, çılgına dönmüş. “Onun işini kendim halletmem lazımdı. Askerlere güvenmemeliydim,” demiş.

Hemen bir cadı kılığına girerek, kısa bir sürede cücelerin evini bulmuş. Kapıyı çalan kraliçe, kapıyı açan Prensesi görünce, sevinçle bir bardak su istemiş.

İyi niyetli Prenses hemen bir bardak su getirerek cadıya vermiş. Cadı ise karşılığında, kıpkırmızı bir elma vererek oradan uzaklaşmış.

O yaşlı kadından hiç şüphelenmeyen Prenses, sadece o elmadan bir ısırık almıştı ki, kendini bir anda yerde bulmuş.

Akşam eve gelen cüceler, Prensesi yerde yatarken bulunca, çok üzülmüşler. Onu uyandırmak için günlerce çaresizce dualar etmişler. Her ne yapmışlarsa, bir türlü uyandıramamışlar.

Bir süre sonra oralardan geçmekte olan bir prens, cücelerin ağlama sesini duyunca merakla yedi cücelerin evine girmiş. Cüceler yatakta uzanan prensesi ve onun hikayesini prense anlatmışlar. Prens, yatakta yatan prensesin güzelliğini görünce, bir anda ona aşık olmuş. Bir an dayanamayarak prensesin yanına eğilip, yanağına bir öpücük kondurmuş.

Bu öpücük, kötü kalpli kraliçenin büyüsünü bozmuş. Hepsi çok sevinmiş ve bu mutluluk bir ömür sürmüş. Kötülük bir daha hiç ortaya çıkmamış.

Binbir Gece MasallarıAndersan MasallarıAnadolu Masalları


Benzer İçerikler

Öğrenme Sevinci Hikayesi
Öğrenme Sevinci Hikayesi
Keloğlan ve Dev Anası Masalı
Keloğlan ve Dev Anası Hikayesi
Altın Kuş Hikayesi
Altın Kuş Hikayesi
orman hikayesi
Orman Hikayesi

Yorumlar

 1. Miray Karadağ says:

  Bende çok beğendim .Ben Miray Karadağ. Senin gerçek adın ne? Yorumunda Pamuk Prenses yazmışsın.Senin adın ne ? Gerçekten Pamuk Prenses mi?Yoksa yorumunda takma ad mı kullandın? Ben çok iyi kalpliyim.Seninle arkadaş olmak istiyorum.Tabi ilk önce seni tanımalıyım. Senin adın soyadın.Yaşın .Ben sekiz yaşındayım.Senin adın soyadın ve yaşın ne? Seninle arkadaş olabilir miyim?

 2. Adem damar says:

  Bu hikayeyi ayrıca beğendim aynı güzeller güzeli karımla beni anlatıyor resmen 25/06/2022 bugünde prensesimi bu masalla uyuttum onu çok seviyor ve güzel kalbinden öpüyorum. Seni çok seviyorum hayatımın anlamı hergün olduğu gibi seni yine masalla uyuttum birgün olurda sana masal anlatamazsam emin ol kader bizi ayırmıştır demektir ve inan ayrılmayı hiç istemiyorum seninle bir ömür geçirmek istiyorum güzeller güzeli prensesim benim seni çok seviyorum iyi uykular tatlı rüyalar hayatımın anlamı…

 3. Gamze says:

  Mal Ela👅👅👅👅👅guzel bir hikaye

 4. Gamze says:

  Kardesimin en sevdigi hikaye guzel olmus mal Ela bir guzel yaziyor bir kotu yaziyor siz onu dinlemeyin ☺☺☺☺☺☺😅👍👍👍👍👍👍👏👏👏👏👏👏👏mal Ela👅👅👅

 5. Gamze says:

  👍👍👍👍kardesimin en sevdigi hikaye eliniz emeginiz saglik o Ela mali bir guzel sey yaziyor bir kotu sey anlamadim👏👏👏👍👍👍👍👍☺☺☺😄😐😐😌😌salak Ela

 6. Ecrin Asya says:

  masal çokk güzel olmuş yazarın ellerine sağlık

 7. YAREN says:

  ÇOK GÜZEL HARİKABENCE

 8. Zehra says:

  Çok güzel

 9. irem says:

  Çooooook güzel

 10. prenses Alev Doğa says:

  Demek ki bir öpücük büyü bele bozarmış.buna pamuk prenses ve uyuyan güzel masalları örnektır.💋

 11. napim says:

  eeee na-pi-m

 12. kaan says:

  çokkk teşekkür ederim her gün masal okuo buseye slmlar😭

 13. buse says:

  Çoooooooook güzel olmuş her gece okuyorummmmmmmmmm elinize sağlıkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk ♥♥♥♥♥ 🙂 🙂 🙂 😛 kaana slmlar

 14. ALLAH says:

  yorum yapanların kullandığı maddeden istiyorum hemen acil nakliye teşekkür ederim 🙂

 15. Asmin says:

  Çoooooooooooooook güzel hikayeler var çoooooooooooooooooook beğendim

 16. Ela says:

  Masal oku yönetmenine söylüyorum çok güzel yazmış emeginise ellerinise saglık💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜sizi çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk seviyorum masal oku yönetmeni

 17. Ela says:

  Beni kim atı atmayın😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 18. Ela says:

  Çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzel olmuş 100kere okudum

 19. Ela says:

  Evet çok güzel olmuş yazanın ellerine saglık👍💜💗

 20. Ela says:

  Evet çok güzel yazanın ellerine saglık👍💜💗

 21. Arda says:

  O kadar sinir bozucu imla hataları var ki sinir olmamak elde değil. Yaklaşık 1 yıl öncesinde bir yoruma istinaden TDK’ya uygun yeniden düzenlendi diye cevap vermişsiniz fakat hiç bir şey düzeltilmemiş hala aynı berbat hatalar okuyucunun sinirlerini zıplatmakta..

  • Mustafa Yakut says:

   Merhabalar,

   Pamuk prenses ve yedi cüceler hikayesi güncellenmiştir.

   İyi okumalar dileklerimizle.

 22. Dilek says:

  İmla yazım hataları var duzeltilirse sevinirim

  • Mustafa Yakut says:

   Merhabalar,

   Pamuk prenses ve yedi cüceler hikayesi güncellenmiştir.

   İyi okumalar dileklerimizle.

 23. kubilay karaman says:

  çok güzel olmuş

 24. Gozde Cakir says:

  Imla kurali ve noktalama isaretleri o kadar yanlis ki.Okurken surekli duzeltmek zorunda kaldim.Cocuklara hitap eden bir sitede bu kadar basit hatalarin olmasi oldukca sinir bozucu.Soru isaretinin nereye gelmesi gerektigini bilmek icin Turkce profesoru olmaya gerek yok diye dusunuyorum.

  • Dinç says:

   Aynen katılıyorum .

  • Ela says:

   Masal oku yönetmenine söylüyorum çok güzel yazmış emeginise ellerinise saglık💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜sizi çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk seviyorum masal oku yönetmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.