10 Yaş Hikayeleri3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaHikaye OkuHikayelerKısa HikayelerKısa MasallarMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi Masallar

İyilik Yap İyilik Bul

İyilik Yap İyilik Bul
İyilik Yap İyilik Bul

Çiftçinin İyilik Karşısında Gördüğü Kötülük

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde güçlü kanatlarıyla ünlü bir kartal yaşarmış. Kanatları güçlüymüş ama yine de bir avcı tuzağına yakalanmış. Çırpınmış ama kendini kurtaramamış. O sırada oradan bir çiftçi geçiyormuş. Kartalın halini görmüş. Üzülmüş ve onu ağdan kurtarmış. Kartal kendi dilince çiftçiye teşekkür etmiş ve çok sevdiği gökyüzüne doğru uçup gitmiş.

Kartal bir gün gökyüzünde süzülürken çiftçiyi görmüş. O sırada çiftçi çarıklarını çıkarmış, bir duvarın dibinde oturup dinleniyormuş. Fakat o da ne? Duvar çiftçinin üzerine yıkılmak üzereymiş. Çiftçi ise bunun farkında değilmiş.

Kartal kendisine iyilik eden çiftçiyi kurtarmak istemiş. Çiftinin ayakkabılarından tekini kaptığı gibi havalanmış. Bunu gören çiftçi de başlamış kartalın peşinden koşmaya.

Kartal biraz uzaklaştıktan sonra, çiftçinin ayakkabısını bırakmış. Çiftçi de alıp tarlasına dönmüş. Dönmüş ama bir de ne görsün? Az önce dibinde oturduğu duvar yıkılmış. İşte o zaman anlamış kartalın kendisin korumak istediğini.

Gökyüzüne bakmış. Kartala sevgiyle gülümsemiş. Allah’a kendisini koruduğu için teşekkür etmeyi unutmamış…

İlgili Makaleler

Bu masalda neler öğrendik, hatırlayalım;

1- Tuzağa yakalanmış kartala kim yardım etmiş?

a) Bir keçi

b) Bir çiftçi

c) Bir akrep

2) Kartal çiftçiye teşekkür etmiş mi?

a) Etmemiş

b) Kendi dilince etmiş

c) Korkudan etmeyi unutmuş

3- Çiftçi kartalın kendisini korumak istediğini ne zaman anlamış?

a) Hiçbir zaman

b) Uykuya daldığı zaman

c) Geri dönüp de duvarların yıkıldığını gördüğü zaman

Dede Korkut Hikayeleri8 Yaş MasallarıÇocuk Masalları Kısa

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!