Sihirli At Hikayesi

Sihirli At Masalı

Abone Ol google news

Sihirli at masalı, Yıllar yıllar önce, büyük bir imparatorluğun içerisinde ekmek yapıp satarak geçinen fakir bir baba ve oğlu varmış. Bu genç, bir gün babasının zar zor geçinmesi sebebiyle başka bir yerde çalışarak eve para getirmek ve bu sayede babasını rahat ettirmek istemiş ve bir handa işe başlamış.

Bu handa, tüm gün gelen misafirlere yemek ve içecek servisi yapıp, gece de tüm hanı tertemiz edermiş. Aylarca tüm gün çalışan ve hiç yorulmayan bu genç, hancının gözüne girmiş. Hancı, çok güvendiği bu genci, hanına malları getirme görevi vermiş ve bunun için de genci bir at pazarına götürerek beğendiği atı seçmesini ve ona bu iş için o atı alacağını söylemiş.

Genç bu duruma çok sevinmiş ve atların arasında gezinip onlara dokunarak bir yakınlık kurmaya çalışmış. Tüm atları gezip son ata geldiğinde, genç bu atı okşar okşamaz at şaha kalkmış ve bu durum gencin çok hoşuna gitmiş. Hancıya dönerek;

-Bu atı almanızı istiyorum.

Demiş. Hancı bir hayli zayıf ve çelimsiz bu atı görünce;

-Emin misin? Bak burada çok güzel boylu poslu atlar var.

Demiş. Genç, “Eminim.” Deyince, hancı da bu zayıf at için at satıcısına “Ne kadar bu atın fiyatı?” Diye sormuş. At satıcısı, bu atı bir ihtiyarın getirdiğini ve yalnızca onu satın almak isteyen kişi için şaha kalktığında bu atı satmamın gerektiğini söyledi ve bana bir kese altın verdi, bu yüzden bu atın fiyatı yok genç adama bu atı satıyorum demiş.

Bunu duyan genç daha da heyecanlanarak hemen atının üzerine atlamış ve onunla gezintiye çıkmış. Bu zayıf at ile genç şehri dolaşırken, at bir anda havalanmış ve uçmaya başlamış. Genci imparatorluğun en güzel gölüne getirmiş ve genç, orada imparatorluğun genç ve güzel prensesi Yağmur’u görmüş.

Prenses önce ne olduğunu anlamamış ancak sonra gencin arkasındaki atı görünce;

-Demek benimle evlenecek o temiz kalpli, hayırlı ve anlayışlı kişi sensin.

Demiş. Genç adamın şaşkın bakışlarını gören prenses gülerek;

-Seni buraya getiren sihirli at aslında benim. Ben, dedemden bana sihirli bir at vermesini ve sonra bu atı imparatorluğun bir köşesine bırakarak ona dokunan imparatorluğun en iyi insanını alıp yanıma getirmesini ve onunla evleneceğimi söyledim. Bir an umudumu kaybetmeye başlamıştım ama sen geldin.

Demiş. Genç ve yakışıklı adam, dünyalar güzeli Yağmur’a görür görmez aşık olmuş ve bu çift, görkemli bir düğünle evlenip bir ömür mutlu yaşamışlar. Genç adamın yaşlı babası da sarayda güzel bir odada rahat bir yaşam sürmüş.

 

Sihirli At Masalı
Sihirli At Masalı

Sihirli At Masalının Konusu Nedir?

Sihirli At masalı, çok iyi kalpli, hayırlı ve düşünceli bir gencin, prensesin sihirli atı ile birlikte prensesin yanına giderek, bu iyiliğinin karşısında tam da böyle bir eş arayan prenses ile evlenmesini anlatıyor.

Sihirli At Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Sihirli at masalının ana fikri, temiz kalpli ve iyi bir insan olmanın önemini ve değerini anlamaktır.

Sihirli At Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bu masaldan, iyiliksever, ailesi için hayırlı, dürüst, çalışkan ve güvenilir bir insan olmamız gerektiği dersini çıkartabiliriz.


Benzer İçerikler

Elmaslar ve Kurbağalar Masalı
Elmaslar ve Kurbağalar Hikayesi
Üç Dilek Hikayesi
Üç Dilek Hikayesi
Yavru Köpek Masalı
Yavru Köpek Hikayesi
Eşek Evde Yok
Eşek Evde Yok Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.