Uyku Cücesi Hikayesi

Uyku Cücesi Masalı Oku

Abone Ol google news
Uyku Cücesi Masalı Oku
Uyku Cücesi Masalı Oku

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde uykunun gözlerden aktığı tatlı bir uyku ülkesi varmış. Tamda bulutların ardında yıldızlarla süslü minik bir kulübe varmış. Burada uykusu ile mutlu şirin bir uyku cücesi yaşarmış. Yıldızlı pijaması, ponponlu külah şapkası ve elinde uyku değneği ile her fırsatta huzurla uyurmuş. Minik cüce sabah akşam demeden devamlı uyurmuş. Çünkü onun en önemli görevi uyumakmış. Uyku ülkesinin bir sakini olmak için uyumak ve görevini düzgün bir şekilde yerine getirmek gerekirmiş. Uyku cücesinin görevi uyumayan çocuklara uyku vermekmiş.

Uyku sorunu yaşayan bir çocuk onun için bir kabusmuş. Çünkü bir çocuk uykusundan olduğunda onun içi huzursuz oluyormuş. Sevimli cücenin gözleri kocaman açılıyor, kulaklarında bir zil durmadan çalıyormuş. Çocukların uykusuzluk sorunu olduğundan uyku cücesinin de uykusu bölünüyor görevinin başına gidiyormuş. Uyku cücesi, uykusuzluğun işaretini aldığında hemen uyku uyumayan şirin çocukları ziyaret edermiş. Uykusuz çocuğun odasına giren uyku cücesi odaya hemen huzur getirirmiş. Elindeki sihirli uyku değneğini çocuğun gözlerinde gezdirirmiş. Çocuğun gözlerinden hemencecik uyku akmaya başlarmış. Sihirli değneğini çocuğun kirpiklerine iki kere tık tık diye vurduğundan çocuk mışıl mışıl uykuya dalarmış.

Günlerden bir gün uyku cücesi tatlı uykusunda kalp çarpıntısı içinde uyanmış. Çünkü onu çağıran uyku görevi varmış. Uyku cücesi kendini birden sevimli çocuk Barış’ın evinde bulmuş. Barış, gün içinde farkında olmadan televizyona daldığı için uyku saatini kaçırmış. Şimdi ise uyku zamanı gelmiş ama çocuğun gözlerinde uyku yokmuş. Bu yüzden uyku cücesine uyku işareti gelmiştir. Uyku cücesinin yine gözleri kocaman açılmış, kulaklarında ki zil çın çın çalmıştı.

Uyku cücesinin görev zamanı gelmişti. Her zaman yaptığı gibi değneğini kaldırıp Barış’ın gözlerinde gezdirmiş ve kirpiklerine iki kere tık tık vurmuştu. Ancak bu sefer karşısında uyuyan çocuk yokmuş. Barış meraklı gözlerle uyku cücesini izliyormuş. Uyku cücesi sihirli uyku değneğini Barışın gözlerine tekrar değdirmiş. Bu sefer minik Barış’ın elleri değneği yakalamış ve çocuk kahkahalarla gülmeye başlamış. Çocuğunun uykusu geleceğine giderek uykusu açılıyormuş. Uyku cücesi ne yaptıysa Barışı uyutamamış. Çocuk uyku cücesinin haline gülmeye devam ediyormuş. Bu durum uyku cücesini endişelendirmiş. Eğer çocuklar dışında birine görünürse uyku cücesi ülkesinde hapsolurmuş. Artık rahat uyuyamaz, çocuklara uyku veremezmiş.

Uyku Cücesi Masalı Oku
Uyku Cücesi Masalı Oku

İşte uyku cücesi şaşkınlıkla karışık bunları düşünürken bir anda Barış’ın annesi odaya girmiş. Kalbi küt küt korkuyla atan uyku cücesi Barış’ın yatağının altına saklanmış. Barışa iyi geceler dileyen annesi oğluna çok sevdiği bir masalı anlatmış. Bu sırada uykuyu çok seven uyku cücesi de masalın etkisi ile uyuyup kalmış. Uyku cücesinin uykusu çok derinmiş ama Barış’ın uykusu hiç gelmiyormuş. Sevimli çocuk yatağından inerek uyku cücesini uyandırmak için var gücüyle kulağının dibinde bağırmış.

-Aaaaaaaaaaaaa merhaba

Korkuyla uyanan cüce nerde olduğunu unutuvermiş ve can havliyle kafasını yatağa vurmuş. Çocuk gülmekten kendini alamıyormuş. Uyku cücesi ise çok üzgünmüş, ilk kez bir çocuğa uyku veremiyordu. Bu tuhaf durumu çözümlemek isteyen cüce Barışın gözlerini kapatmaya çalışıyor, Barış ise inadına gözlerini açıyormuş. Ne yapsa çözüm üretemeyen uyku cücesi en sonunda dayanamamış ve sormuş.

– Senin uykun neden gelmiyor?

Çocuk uyku cücesinin konuştuğuna çok şaşırmış oda ona soru sormuş.

– Kimsin sen, adın ne?

– Ben bir uyku cücesiyim. Ne zaman bir çocuk uyumasa beni yanına çağırır. Ona tatlı değneğimle uyku akıtır, ninniler söylerim.

Uyku cücesinin söyledikleri bir anda Barışı neşelendirmiştir.

-Aslında ben uyumayan bir çocuk değilim ki… Bütün gün uyudum

-?

-Gerçekten, bugün okuldan eve geldiğimde altı saat boyunca aralıksız uyudum Uyku cücesi

-Ama senin uyku saatinde uyuman gerekiyor.

-Gündüz uyuduğum için şimdide uykum gelmiyor.

Durumu anlayan uyku cücesi Barış’a vaktinde uykunun ne kadar önemli olduğunu, uyku düzeninin kıymetini saatlerce anlatmış. Aslında Barışta uyku düzensizlikten mutlu değilmiş ancak bir kere düzeni şaştığında uyku sorunu ortaya çıkıyormuş. Uyku cücesi o gece sadece Barışla ilgilenmiş çünkü diğer çocuklar mışıl mışıl uyuyor, masal tadında rüyalar görüyormuş. Uyku cücesi tatlı sesiyle Barış’a masal anlatırken bir bakmış ki Barış uykuya yenik düşmüş. Görevini tamamlayan uyku cücesi bir başka çocuğu uyutmak üzere uyku ülkesine geri dönmüş.

Uyku cücesi Barış’ı uyuttuktan sonra pek çocuğa daha uyku cüceliği yapmış. Hiçbir çocukta Barış gibi uykusuz değilmiş. Çünkü değneğinin değdiği her çocuk kolay bir şekilde uykuya dalabiliyormuş. Bunun nedenini uyku cücesi Barıştan sonra keşfetmiş. Belirli uyku düzenine sahip çocuklar hemencecik uykuya teslim oluyormuş. Böylelikle sabahları neşe içinde çok rahat kalkabiliyorlarmış. Düzenli uyku sayesinde çocuklar günün her saati enerjik oluyorlarmış.

Şimdi uyku cücesi nerde derseniz… Çok uzaklarda bulutların ardındaki yıldızlarla süslü sıcacık evinde … Pamuklarla sarılı yatağında, mis gibi lavanta kokusuyla kim bilir rüyasında hangi uykucu çocuk… Birazdan kulaklarda zil çalacak, gözler yusyuvarlak açılacak, uyku cücesi uyanacak bir uykusuzun yanına ışınlanacak bu masalda burada bitecek.

Uyku cücesi Masal Özeti

Uyku cücesi uyku ülkesinde görevli bir uyku getiriciymiş. Sevimli uyku kıyafetinin cebinde uyku değneği taşırmış. Onun görevi uyumayan çocukları huzur içinde uyutmakmış. Sürekli uyuyan cüce, uyumayan bir çocuğun varlığı ile gözleri yuvalarından çıkar, kulakları davul gibi çalarmış. Sihirle uyumayan çocuğun yanına ışınlanırmış. Sihirli değneği ile çocuğun gözlerine sallar, sonrada kirpiklerin pıt pıt dokundururmuş. Aniden çocuk uykuya dalarmış. Cücede huzurla ülkesine geri dönüp, rahatça uyurmuş.

Ancak bir gün yolu Barış adlı uyumak bilmeyen çocuğun evine düşmüş. Uyku cücesi ne yaparsa yapsın bir türlü çocuğu uyutamamış. Sihirli değneği işe yaramamış, masalları etkisiz kalmış. Bir yandan yetişkinlere yakalanma korkusu ile ne yapacağını bilmeyen uyku cücesi sonunda dayanamamış ve Barışa neden uyumadığını sormuş. Çocuk aslında uykuyu çok sevdiğini ancak gündüz uyuduğunu bu yüzden gece uyuyamadığını söylemiş. Durumu anlayan cüce asıl uykunun gece uyunması gerektiğini, gece uykularının düzenli olmasının çok faydalı olduğunu anlatmış. Tüm gece uyku cücesi ile vakit geçiren Barış sonunda kendiliğinden uykuya dalmış. Böylece uyku cücesi Uyku ülkesine rahatça ışınlanmış.

Uyku cücesi ile İlgili Merak Eden Sorular

Uyku cücesinin Ana Fikri Nedir?

Uyku cücesi uykunun kıymeti üzerine yazılan çok hoş bir masaldır. Masalın ana fikri her şeyin bir düzeni olduğunun unutulmaması gerektiğine dair çok öğretici bir hikayedir. Uyku cücesi masalı çocuklarda uyku düzeninin çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Düzensiz uyku çocukların fiziksel ve duygusal gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple uyku düzeninin belirli saat aralıklarında olması çok önemlidir. Uyku düzenini sağlayabilmek adına uyku saatlerini bir alışkanlığa dönüştürmek gerekir. Bu alışkanlığın kazanılabilmesi adına anne ve babalar büyük özen göstermelidir. Çocuğa uykuyu sevdirecek masal içerikleri okumak, çocuğun uyku vaktini beklemesine yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra hikâyede bir başka gizlenmiş ana fikir daha vardır. Uyku cücesinin göstermiş olduğu sabır oldukça takdir edilesi bir durumdur. Uyumayan çocukla ilgilenmiş, ona masallar anlatmış, işinden gücünden alıkonulmuş ve tüm gece uyku düzenini oturtmak için çocuğa uyku düzenini anlatıp durmuş. Bu yüzden vazgeçmeden sabırla çocuğun uyumasını beklemiş. Anne ve babalarda çocukların düzensiz ve eksik kaldığı durumlarda aynı sabrı göstermelidir. Sabırlı davranışlar içerisinde bulunan anne ve baba çocuğa istenilen alışkanlığı zaman içinde sağlayabilir.

Uyku cücesi Yazarı Kimdir?

Uyku cücesi çocuklara uykunun önemini anlatan anonim bir masaldır. Yazarı bilinmemektedir. Ancak uyku cücesi hikayesi birçok çocuğun uyku konusundaki hayal gücünü genişletmesine, çocukların uykuya olan bakış açısını değiştirmede, uyku düzenlemeye yönelten keyifli bir masaldır. Uyku cücesi ağızdan ağıza yayılan geçmişten günümüze gelen masallardan biridir. Belki yüzyıllar önce ihtiyar bir nine, sıcacık bir soba başında torunlarına uyku cücesini anlatmıştır. Kim bilir belki de sevgi dolu bir annenin dilinden dökülmüştür bu masal çocuğuna düzenli bir uyku sağlamak amacı ile bilemeyiz. Anonim masallarda yazarın bilinmesi mümkün değildir. İçimizden biri yazmıştır. Her kim olursa olsun uyku eğitimi sağlamak adına bu güzel masalı kaleme almıştır.

Uyku cücesi Ne Demek?

Uyku cücesi masalda geçen baş kahramandır. Hikayemize konu olan uyku cücesi çocukların uykusunu getirmekle görevli sihirli bir cücedir. Mecaz anlamda kullanılmıştır. Gerçek hayatta uyku cücesi diye bir varlık bulunmamaktadır. Ancak çocukları uykuya teşvik etmek ve sevdirmek adına uyku cücesi masal kahramanından yararlanılmaktadır. Çünkü çocukların hayal dünyası gelişmiştir. Masal dinlediklerinde gerçekle masal arası bir bağlantı kurarlar. Uyku saatleri geldiğinde uyku cücesi görmek adına bir an önce uykuya dalacakları şüphesizdir. Ancak karşı her ihtimale olumsuz etkilenmemeleri adına okuduğunuz her masalın hayali olduğunu, fikir vermek yol göstermek adına yazıldığının altını çizmeniz çok değerlidir.

Uyku cücesi Gerçek mi?

Uyku cücesi bir masal kahramanıdır. Kesinlikle gerçek değildir. Çocuklara uykuyu sevdirmek amacı ile kaleme alınmış hayal ürünü bir kahramandır. Bu yüzden masalı okurken özellikle ilkokul çağı öncesi çocuklarda gerçeklik ve hayal algısını birbirine karıştırtmamak gerekir. Çocukların hayal dünyası çok geniş olduğundan ve çocuk bana uyku cücesi oku dediğinde masalı okurken yumuşak bir ses tonu kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra ses tonu ile beden dili çocuğu olumlu etkileyecek şekilde kullanılmalıdır. Masal kahramanlarının gerçek olmadığı uygun bir dille anlatılmalıdır.

Uyku cücesi Kaç sayfa?

Uyku cücesi çok kısa bir masaldır. Bu yüzden çabucak okunabilecek bir içeriğe sahiptir. Kısa ve öz anlatımı vardır. Masal ağızdan ağıza yayılarak ve yazar ismi belli olmadığından ötürü kitap haline dönüştürülmemiştir. Bu sebeple internet siteleri üzerinden uyku cücesi masalı oku bölümünden çocuğunuza uyku cücesi hikayesini okuyabilirsiniz. Uyku cücesi hikayesi çok kısa olmasından ötürü bir iki sayfalık bir masal içeriğine sahiptir. Bu yüzden uyku öncesinde okunacak güzel bir masal alternatifidir.

Anonim Masallar Kaç Tanedir?

Dünya üzerinden pek çok anonim masal bulunmaktadır. Nesilden nesile aktarılan bu masalların sahibi bilinmemekle birlikte birçoğu hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Anonim masallar sayılamayacak kadar çoktur. Çocukları masallar eşliğinde büyütmek gelecek için atılan sağlam temellerdir. Her masalın bir ana fikri, değerleri ve neden sonuç ilişkileri vardır. Masallar çocukların hayal dünyasını geliştirerek, kendine ait bir bakış açısı oluşturmasına da olanak vermektedir. Masallar çocuklara anlatabilmenin, öğretebilmenin en etkili yoludur. Bu yüzden çocukların merakını tetikleyecek masal kitapları almak çok akıllıcadır. Uyku öncesi okunan masallar çocukların zihninde daha fazla yer ettiğinden uyku öncesi masal okumak çok sağlıklıdır.

En Güzel MasallarEn Güzel Hikayeler6 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

Prens ile Dilenci Masalı
Prens ile Dilenci Hikayesi
Örümcek Tuni
Örümcek Tuni Hikayesi
Yunus Balığı Masalı
Yunus Balığı Hikayesi
Eşek
Eşek Hikayesi

Yorumlar

  1. Bir anne says:

    Evet cok guzel bir masalcik ✨❤️

  2. Bir abla says:

    Cok sirin ve cok guzel bir masal kardesime anlatirken cok zevk aldim🥰

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.