At ile Eşek Hikayesi

At ile Eşek Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, sahiplerine hizmet eden bir at ve bir eşek varmış. Ancak ne kadar ağır yük varsa eşeğin üzerine yüklenir, at ise yalnızca sahibini taşırmış. Eşek hiç ses etmese de biraz olsun atın yardım etmesini ister, at ise kendisini ondan asil ve büyük görerek tüm yükleri onun taşıması gerektiğini, kendisinin ise asilce sahibini taşıyarak rahat olması gerektiğini düşünür, eşeğin haline hiç acımazmış.

Zavallı eşek tüm gün boyunca sırtında ne var ne yok taşır, bazen bu yükler yüzünden yürümekte bile zorlanırmış. Yine bir gün, at ile eşeğin sahibi, fazlalık yemlerini satmak için pazara doğru yola çıkmış. At yine sahibini taşıyor, eşek ise tüm yemleri sırtlanmış götürüyormuş.

Ancak sırtındaki yük o kadar fazlaymış ki, eşek yolun sonlarına doğru artık daha fazla dayanamamış ve yere düşmüş. Bunu gören sahibi, atından inerek hemen eşeği kaldırmış ve yere düşen yemleri geri yüklerken ne kadar ağır olduklarını ve eşeğin bunları taşırken çok zorlanacağını anlamış.

Yükün yarısını ata yüklemeyi, kendisi de yanlarında yürüyerek gitmeye karar vermiş. Tam yükün yarısını ata yükleyecekken at şaha kalkmış ve sahibinin yemleri sırtına yüklemesine izin vermemiş. “Ben bir atım, eşeğin yükünü neden taşıyorum ki. Benim kadar güçlü olsaymış da zorlanmasaymış.” Demiş içinden. Sahibi de ata bu yemleri yükleyemeyince sinirlense de zaten az kaldığı için eşekle birlikte ağır ağır yemleri pazara götürmüş.

Pazarda tüm yemleri satan adam, kazandığı parayla saman almaya karar vermiş. Çiftliğinde hiç samanı kalmadığı için de yemlerden bile daha fazla ve daha ağır olacak kocaman bir saman almış. Daha sonra bir kenara bağladığı atı ve eşeğine doğru yönelerek;

-Zavallı eşek yemleri taşırken çok zorlandı. Ben en iyisi tüm bu samanları ata yükleyeyim. Nasıl olsa o daha güçlü, bunları o daha iyi taşır.

Demiş. Tüm samanı atın sırtına yükleyen adam, sonra da eşeğine binerek düşmüş yola. At bu duruma çok sinirlenmiş ve eşeğe hakaret etmeye başlamış. Ancak daha sonra, yol gittikçe üzerindeki yük ona çok ağır gelmeye, bacakları titremeye, sırtı ağrımaya başlamış. Bunları yaşayınca da aslında eşeğin ne kadar zorlandığını ve ona yardım etmeyerek ne kadar kötü bir şey yaptığını anlamış.

Eşekten tüm yaptıkları için özür dileyen at ile eşek, bundan sonra tüm yükleri beraber taşımaya başlamış, hatta at daha güçlü olduğu için eşek yorulmasın diye daha çok yük taşımaya başlamış.

Masal OkuTüccar İle Papağan Hikayesi OkuHikaye Oku


Benzer İçerikler

Yedi Minik Kedi Masalı
Yedi Minik Kedi Hikayesi
Kurt ve Yedi Keçi Yavrusu
Kurt ve Yedi Keçi Yavrusu Hikayesi
Öksüz Kız Hikayesi
Öksüz Kız Hikayesi
Peri Kızı Masalı
Peri Kızı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.