2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

At ile Eşek Masalı

At ile eşek masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, sahiplerine hizmet eden bir at ve bir eşek varmış. Ancak ne kadar ağır yük varsa eşeğin üzerine yüklenir, at ise yalnızca sahibini taşırmış. Eşek hiç ses etmese de biraz olsun atın yardım etmesini ister, at ise kendisini ondan asil ve büyük görerek tüm yükleri onun taşıması gerektiğini, kendisinin ise asilce sahibini taşıyarak rahat olması gerektiğini düşünür, eşeğin haline hiç acımazmış.

 

At ile Eşek Masalı
At ile Eşek Masalı

Zavallı eşek tüm gün boyunca sırtında ne var ne yok taşır, bazen bu yükler yüzünden yürümekte bile zorlanırmış. Yine bir gün, at ile eşeğin sahibi, fazlalık yemlerini satmak için pazara doğru yola çıkmış. At yine sahibini taşıyor, eşek ise tüm yemleri sırtlanmış götürüyormuş.

Ancak sırtındaki yük o kadar fazlaymış ki, eşek yolun sonlarına doğru artık daha fazla dayanamamış ve yere düşmüş. Bunu gören sahibi, atından inerek hemen eşeği kaldırmış ve yere düşen yemleri geri yüklerken ne kadar ağır olduklarını ve eşeğin bunları taşırken çok zorlanacağını anlamış.

Yükün yarısını ata yüklemeyi, kendisi de yanlarında yürüyerek gitmeye karar vermiş. Tam yükün yarısını ata yükleyecekken at şaha kalkmış ve sahibinin yemleri sırtına yüklemesine izin vermemiş. “Ben bir atım, eşeğin yükünü neden taşıyorum ki. Benim kadar güçlü olsaymış da zorlanmasaymış.” Demiş içinden. Sahibi de ata bu yemleri yükleyemeyince sinirlense de zaten az kaldığı için eşekle birlikte ağır ağır yemleri pazara götürmüş.

İlgili Makaleler

Pazarda tüm yemleri satan adam, kazandığı parayla saman almaya karar vermiş. Çiftliğinde hiç samanı kalmadığı için de yemlerden bile daha fazla ve daha ağır olacak kocaman bir saman almış. Daha sonra bir kenara bağladığı atı ve eşeğine doğru yönelerek;

-Zavallı eşek yemleri taşırken çok zorlandı. Ben en iyisi tüm bu samanları ata yükleyeyim. Nasıl olsa o daha güçlü, bunları o daha iyi taşır.

Demiş. Tüm samanı atın sırtına yükleyen adam, sonra da eşeğine binerek düşmüş yola. At bu duruma çok sinirlenmiş ve eşeğe hakaret etmeye başlamış. Ancak daha sonra, yol gittikçe üzerindeki yük ona çok ağır gelmeye, bacakları titremeye, sırtı ağrımaya başlamış. Bunları yaşayınca da aslında eşeğin ne kadar zorlandığını ve ona yardım etmeyerek ne kadar kötü bir şey yaptığını anlamış.

Eşekten tüm yaptıkları için özür dileyen at ile eşek, bundan sonra tüm yükleri beraber taşımaya başlamış, hatta at daha güçlü olduğu için eşek yorulmasın diye daha çok yük taşımaya başlamış.

 

At ile Eşek Masalı
At ile Eşek Masalı

At ile Eşek Masalının Konusu Nedir?

At ile Eşek masalının konusu, kendisini üstün görüp hiçbir yük taşımayıp tüm yükü eşeğin taşımasına neden olan atın, daha sonra mecburen sırtına saman yüklenince eşeğin ne kadar zorlandığını ve yaptığı yanlışı anlamasıdır.

At ile Eşek Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, At ile Eşek masalının ana fikri, kendini üstün görmek ve empati kurmamanın ne kdar yanlış bir davranış olduğudur.

At İle Eşek Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

At ile Eşek masalı ile bir durumu yaşamadan onu anlayamayacağımız, kendimizi üstün görüp başkalarını küçümsemenin ne kadar yanlış olduğu ve yardım etmenin ne kadar önemli olduğu derslerini çıkartabiliriz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
2 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!