Çıplak Kral Hikayesi

İmparatorun Yeni Elbiseleri Masalı

Abone Ol google news

Giyim meraklısı olan bir imparatoru kandıran terziler ile arasında geçen olayları konu edinen komik çocuk masalları, İyi okumalar…

İmparatorun Yeni Elbiseleri Masalı
İmparatorun Yeni Elbiseleri Masalı

Kral’ın Yeni Kıyafetleri

Evvel zaman içinde yaşayan bir imparator giyinip kuşanmayı çok seven birisiymiş, öyleki tüm parasını yeni elbiseler için harcarmış.

Günün her saatinde değişik elbiseler giyer, aynanın karşısından ayrılmaz, ülke işleriyle hiç ilgilenmezmiş. Halkın karşısına sadece yeni elbiselerini göstermek için çıkarmış.

Bir gün ülkeye iki yabanca gelmiş. Bu iki adam imparatorun sarayına giderek, ona “yüce imparatorumuz, biz dünyanın en ünlü terzileriyiz. Sizin için dünyanın en güzel giysilerini dikmek istiyoruz. Ama bu giysilerin bir özelliği var. Ancak akıllı insanlar bunları görebilir. Akılsız ve beceriksizler bu giysileri göremez.” demişler.

İmparator onlara inanmıştı. “Demek bu giysileri ancak akıllı insanlar görebilir. O zaman ülkemde kimin akıllı, kimin akılsız olduğunu anlayabilirim.”

Adamlar gülümseyerek, “Tabii efendim. Üstelik bu giysileri görünce çok beğeneceksiniz. Ama bunun için çok fazla altın harcamak gerekecek.” demişler.

İmparator hemen emir vermiş, terzilere istedikleri her şeyin verilmesini söylemiş. İki adam saraydaki güzel bir odaya yerleştirilerek onlara iki dokuma makinesi ile ipekli, altın sırmalı kumaşlar getirilmiş.

Aradan günler geçmişti, herkes terzilerin yaptığı giysileri görüp, göremeyeceklerini çok merak ediyormuş.

İmparator bile kendi kendine, “Ya, elbiseleri göremezsem, ama ben çok akıllıyım, tabii ki görürüm!” diyormuş.

Bir sabah imparatorun aklına bir fikir gelmiş. İhtiyar vezirini çağırarak ona terzilerin yaptıkları elbiseleri görmesini istemiş. Böylece vezirin ne kadar akıllı olduğunu da öğrenebileceğini düşünmüş.

İmparatorun Yeni Elbiseleri Masalı
İmparatorun Yeni Elbiseleri Masalı

İhtiyar vezir düzenbaz terzilerin odasına girmiş. İki adam da dokuma makinesinin başında çalışıyor gibi yapıyorlarmış. Vezir ortada yapılan hiçbir giysi olmadığını görünce çok şaşırmış. Gözlerini açıp kapatmış. Ama hiçbir şey göremiyormuş.

“Aman Allah’ım! Yoksa ben akılsız ve beceriksiz miyim? Hiçbir şey göremiyorum. Ama bunu kimse anlamamalı.” diye düşünmüş.

İki adam ellerinde bir şey varmış gibi davranarak vezire yaklaşmışlar. “Efendim, bakınız şu desenlere, nasıl beğendiniz mi?” diye sormuşlar.

Vezir görüyormuş gibi yaparak, “çok, çok güzel! Harika doğrusu, hiç bu kadar güzel desenler görmemiştim. Şimdi, hemen imparatorumuza yaptıklarınızın ne kadar güzel olduğunu anlatacağım.” demiş.

Adamlar: Gördüğünüz gibi bu elbise henüz bitmedi. Daha çok ipek ve altın gerekiyor efendim.” demişler.

Vezir de onlara istediklerini göndererek hemen imparatorun yanına gitmiş. “Yüce imparatorum! Bu terziler gerçekten de çok ustalar. Hiç bu kadar güzel kumaşlar görmemiştim. Elbise bitince eminim size çok yakışacaklar.” demiş.

İmparator, vezirin söylediklerine çok sevinmişti. Akıllı bir veziri olduğunu düşünüyormuş.

Ertesi gün imparator çok güvendiği bir başka adamını çağrarak, Terzilerin işinin bitip, bitmediğini öğrenmesini istemiş.

Vezirin başına gelenler onun da başına gelmiş. Adamlardan biri: “Ne güzel bir kumaş değil mi efendim? Gördüğünüz gibi elbise bitmek üzere, Ama biraz daha altın ve değerli taşlarla süslemeliyiz. İşte o zaman imparatorumuza layık bir giysi olacaktır.” demiş.

imparatorun güvendiği adamı şaşkınmış. Çünkü o da hiçbir şey göremiyormuş. “Olamaz, yoksa ben akılsız mıyım? Ama hayır, belki de sadece biraz beceriksizimdir. Vezir gördüğü halde ben hiçbir şey göremiyorum. Bunu kimse bilmemeli.” diye düşünmüş.

Bir süre duraksadıktan sonra da “Ah evet, haklısınız! Çok harika bir elbise olmuş. Hele şu renk, şu desenler, gerçekten de hiç böyle elbise görmedim. Hemen imparatorumuza gideceğim ve size biraz daha altın ve değerli taş göndermesini isteyeceğim.” diyerek hızla imparatorun yanına gitmiş.

O da imparatora, “İnanınız efendim hiç böyle bir kumaş görmemiştim. Elbiseniz gerçekten de çok güzel olacak.” demiş.

İmparator ertesi gün, en yakın dostlarıyla birlikte terzilerin yanına gitmiş. Adamlar imparatoru görünce ellerinde bir elbise varmış gibi yapmışlar.

“Hoş geldiniz efendim, işte elbiseniz bitti. Nasıl, beğendiniz mi? İmparator gözlerine inanamıyormuş. Çünkü hiçbir şey göremiyormuş. İçinden büyük bir üzüntü hissetmiş.

“Aman Allah’ım! Göremiyorum! Yoksa ben akılsız mıyım? İmparator olmaya da layık değil miyim?” diye düşünmüş.

Düzenbaz terziler tekrar sormuşlar. “İmparatorumuz, efendimiz! Yoksa elbiseyi beğenmediniz mi?”

“Hayır, gerçekten çok güzel olmuş. Siz ne dersiniz dostlarım.” diyerek çevresindekilere bakmış.

“Aaa, evet çok güzel! Size çok yakışacak, çok…” diye cevap vermişler.

İmparator da ortada bir elbise olduğuna iyice inanmıştı. “Bu güzel elbiseyi bütün halkımız görmeli. Tören hazırlıklarına başlansın. Üç gün sonra yeni elbiselerimi giyeceğim. Böylece kimin akıllı, kimin akılsız ve beceriksiz olduğunu göreceğim.” demiş.

Günler çok hızlı geçiyormuş, üç gün sonra bütün hazırlıklar tamamlanmış. Halk meydanı doldurmuş. Herkes imparatorlarının yeni giysisini çok merak ediyormuş. Ama elbiseden çok çevrelerindeki akıllıları ve akılsızları merak ediyorlarmış.

İmparator da o sabah erkenden kalkmış, göremediği yeni elbiselerini giyeceği için heyecanlanmış.

Bir süre sonra düzenbaz terziler giysileri taşıyormuş gibi yaparak imparatorun odasına girmişler. Sonra da imparatoru giydiriyormuş gibi yapmışlar.

İmparator aynada kendisine bakmış, ama hala hiçbir şey göremiyormuş. Üstelik üzerinde giysileri olmadığı için çok üşüyormuş. Yine de hiçbir şeyi fark ettirmeden gülümsemiş. Tacını başına taktıktan sonra kendisinden emin bir şekilde yürüyormuş. Sokaklar, balkonlar, yollar insanlarla dolup taşmıştı.

Herkes imparatorun çıplak olduğunu görmüş. Ama hiç kimse bunu söylemeye cesaret edememiş.

İmparatorun Yeni Elbiseleri Masalı
İmparatorun Yeni Elbiseleri Masalı

Herkes: “Aman ne güzel elbise! İmparatorun yeni elbisesi çok yakışmış.” diyormuş.

İmparator duyduğu bu sözlerle daha çok mutlu olmuş. Ama yine de çok üşüyormuş. Kendi kendine, “Elbisem, her halde çok ince olmuş. Terzilerime söyleyeyim de daha kalın ipliklerle dokusunlar. “diye düşünmüş.

Kısa bir süre sonra kalabalığın içinden bir ses duyulmuş.”Aaaa! İmparator çıplak!” Bunu söyleyen küçük bir çocukmuş.

Biraz sonra da herkes birbirinin kulağına, “Evet, gerçekten de imparator çıplak…”demeye başlamışlar.

İmparator, törenlerin bittiğini söyleyerek saraya koşmuş ve böyle bir şey yaptığı için de çok utanmış.

İki düzenbaz terzi ise çoktan, ipekleri ve altınları alarak kaçmışlar.

“Diğer Hikayeleri İnceleyebilirsiniz.”

Çocuk Masalları KısaÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Hikayeleri


Benzer İçerikler

Kırmızı Araba Masalı
Kırmızı Araba Hikayesi
Kral ve Ayakkabıları Masalı
Kral ve Ayakkabıları Hikayesi
Dipsiz Kuyu Masalı
Dipsiz Kuyu Hikayesi
Alice Harikalar Diyarında
Alice Harikalar Diyarında Hikayesi

Yorumlar

  1. Ouz says:

    15 yaşındaki kuzenimi bu masalın sayesinde uyuttum. Yazanın elerine ve aklına sağlık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.