İyi Kalpli Çiçek Hikayesi

İyi Kalpli Çiçek Masalı Oku

Abone Ol google news
İyi Kalpli Çiçek Masalı Oku
İyi Kalpli Çiçek Masalı Oku

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde sevimli yaşlı bir ihtiyar kadın varmış. Bu sevimli ihtiyar kadın, kendi halinde tek başına yaşarmış. Günlerden bir sabah, ortalığı kavuran bir sıcaklıkta uyanmış. Çok bunalan kadın yalnızlığın verdiği sıkıntıyla kendini dışarı atmış. Sevimli ihtiyar teyzenin gözüne birden kurumuş, solmak üzere olan bir çiçek takılmış. Çiçek sıcaktan sararmış neredeyse kuruyacakmış. Yaşlı kadın hem çiçekleri çok severmiş hem de kendine bir meşgale olsun diye çiçeği hemen yanına almış.

– Ah… güzel çiçek ne olmuş sana böyle, sararıp solmuşsun kıyamam sana ben.

Çiçek kendi dilince konuşabiliyormuş, ama kadınla konuşması imkansızmış. Ama çiçek yaşlı kadına minnettarmış.

– Teşekkürler masallar kadar güzel kalpli teyze.

Kadın önce çiçeğin kurumuş dallarını temizlemiş, sonra her gün çiçeğe su vermiş… Çiçeğe kalbindeki sevgiyi sunmuş. Çiçek ihtiyar kadının evinde çok mutlu olmuş, sevgiyle büyümüş ve çok güzel bir çiçek vermiş kadına…

-Ah… Benim güzel çiçeğim ne güzel açmışsın sen…

Kadın bir anda duygu seline kapılmış. Hüngür hüngür ağlıyormuş. Çiçek kadının bu haline çok üzülmüş. Aslında kadın yalnızlığına ağlarmış, çiçekte bunun farkındaymış. Evde bir çiçek bir de kadın varmış. Kadın her gün ağlıyormuş, sonunda bir gün çiçekte kadının halinden etkilenip ağlamaya başlamış, o kadar ağlamış ki çiçek saksının dört bir yanını tohumla doldurmuş. O kadar çok ağlamış ki tohumlar gözyaşlarında can bulmuş. O kadar çok ağlamış ki tohumlar yeşerip bir gecede çiçek açmış.

Sabah uyku mahmurluğuyla kalkan kadın gözlerine inanamamış. Çiçek adeta coşmuş, artık çiçek yokmuş sadece çiçekler varmış. Bu olay kadının yüzünü güldürmüş. O kadar sevinmiş o kadar sevmiş ki yüzünde güller açmış. Çiçek kadında ki bu değişikliği fark etmiş. Bir çiçekten çıkan çiçekler kadının mutlu olmasına yetmiş.

O gece sabaha kadar düşünmüş çiçek, ne yapsam da yaşlı teyzeyi mutlu edebilsem… Sonunda bir fikir gelmiş aklına, kadını mutlu edecek… Birden tüm gücü ile dostu olan rüzgârı çağırmış yanı başına…

– Rüzgâr dostum. Senin kuvvetin tohumları taşır, ekip biçersin. Dünyanın tüm çiçek tohumlarını benim yanıma getirebilir misin?

İyi Kalpli Çiçek Masalı Oku
İyi Kalpli Çiçek Masalı Oku

– Sevgili çiçek sen benim en sevdiğim çiçeklerdensin, isteğin benim için çok kolay bir iş. Her çiçekten bir tohum getireceğim sana.

Böylece çiçek isteğini rüzgâra iletmiş. Rüzgârda bir an önce işe koyulmuş. Sümbüller, laleler, güller, bin bir çeşit çiçekler çiçeğin arkadaşı olmuş. Ancak rüzgârda bir tuhaflık varmış, rüzgâr çok üzgünmüş. Bu durum çiçeğin dikkatini çekmiş.

– Dostum rüzgâr ne oldu böyle üzgünsün?

– Dağ tepe estim, yeryüzündeki tüm çiçekleri buldum getirdim. Ancak güzelliği ile dillere destan gökkuşağı çiçeğini bulamadım.

– Sen üzülme şimdi mavi kuşa sorarız.

Çiçek hemen mis kokusunu yaymış. Mavi kuş dostunun kokusuna hayran olduğu için hemen gelmiş.

– Ne oldu mis kokulu çiçek?

– Beni kurtaran yaşlı teyzeye tohum topluyoruz rüzgarla, ama gökkuşağı çiçeğini bulamadık. Gökkuşağı çiçeği nerede bilgin var mı şeker kuş dostum?

– Ah… Evet gökkuşağı yaprakları en sevdiğim yiyecek… Ama rüzgâra yerini söylersem hepsini mahveder!

-Hayır hayır gerçekten asla böyle bir şey yapmam!

– Söz veriyor musun es gürlemeyeceğine?

– Evet söz.

-Mavi dağların tepesinde, sislerin ardında gökkuşağı çiçeğini bulabilirsiniz.

– Teşekkür ederiz şeker kuş.

İyi Kalpli Çiçek Masalı Oku
İyi Kalpli Çiçek Masalı Oku

Böylelikle ese ese rüzgâr mavi dağın tepesindeki sisli bölgeye ulaşmış. Tam gökkuşağına yaklaşmışken kızgın bir yıldırım onu esir almış. Yıldırım çarpması ile hafızasını yitiren rüzgâr kendini bilmez bir şekilde esmiş. Onun bu haline acıyan iyi kalpli bir bulut hemen yağmur yağdırmış ki kendine gelsin rüzgâr.

Rüzgâr kendine geldiğinde gökkuşağı çiçeğinden çok uzakta olduğunu anlamış. Hemen babası fırtınadan kendini dağların tepesine sislerin ardına atmasını istemiş.

-Baba fırtına beni mavi dağların tepesine sislerin ardına savur.

– Dikkat et kimseye zarar verme!

Babası bu uyarıyı verdikten sonra rüzgâr kendini bir anda gökkuşağının dibinde bulmuş. O kadar güzel bir çiçekmiş ki koparmak için var gücü ile esecekken birden mavi kuşun dedikleri aklına gelmiş. Verdiği sözü tutup sadece tohumlarından almış çiçeğin…

– İşte gökkuşağı çiçeği tohumunu da aldım.

– Çok teşekkür ederim rüzgâr dostum.

Çiçek kadının tüm bahçesini tohumlarla doldurmuş, o kadar çok çiçek türü varmış ki… Çiçeğin bu gayretini gören bulut günlerce yağmur yağdırmış. Ekilen çiçek tohumları yeşerip rengârenk çiçek açmışlar. Yaşlı teyzenin bahçesinde renk, renk çiçekleri gören kadın kahkahalar atarak şükretmiş.

İyi Kalpli Çiçek Masalı Özeti

Bir gün şirin bir ihtiyar teyze yol kenarında solgun bir çiçek bulur. Onu evine getirip sararmış yapraklarından arındırır. Suyla ve sevgiyle çiçeği yeniden hayata döndürür. Çiçek kadına olan hayat borcunu kadının yüzünü güldürmekle ödemek ister. Çünkü kadın yalnızlığına çok üzülüyormuş,

Kendini sürekli ağlarken buluyormuş. Bu duruma üzülen çiçek arkadaşlarının da yardımı ile kadına dünyanın en güzel çiçekleriyle ekili bahçe yapmaya kadar vermiş. Çünkü kadının yüzünü güldüren çiçekteki güzelliklermiş. Böylece çiçek dostları rüzgâr ve şeker kuştan destek almış. Rüzgâr tohumları toplamış, şeker kuş ise çiçeklerin yerini söylemiş. Böylece dünyada bulunan tüm çiçekleri kadının bahçesine ekmişler. Çiçekler sihirli yağmur suyuyla ıslandıkça birkaç günde büyümüş ve çiçek açmış yaşlı kadın dünyanın en mutlu insanı olmuş.

İyi Kalpli Çiçek ile İlgili Merak Edilen Sorular

  • İyi Kalpli Çiçek Masalı Ana Fikri:

İyi kalpli çiçek masalı oldukça keyifli bir hikayedir. İçinde birçok ana fikride barındıran çocuklarda güzel duygular uyandıran bir masaldır. Çiçeklerle ilgili hikayeler genellikle sevgi üzerine, iyilik üzerine kurulmuştur. Yaşlı kadın iyilik yapması ile iyilik görmüştür. Çiçeğin hayatını kurtarmıştır karşılığında yüzü gülmüştür. İyilik yapmak her zaman iyilikle karşılık bulur. İnsana, hayvana, bitkiye yeryüzündeki her şeye sevgi ile karşılık vermek, iyilik elini uzatmak çok kıymetlidir. Bu yüzden çocuklara bu tür masallar okumak oldukça yararlıdır.

Çiçek masalı ayrıca arkadaşların birbirlerine destek olması gerektiğini gösteren çok kıymetli bir hikayedir. Çiçek, arkadaşlarında yardım istemiş, arkadaşları da yardımını çiçekten esirgememiştir. Birlikten güç doğduğunun farkında olunması çok güzel bir şeydir. Arkadaşlar iyi günde kötü günde destek birbirlerine destek olmalıdır. Zorluklar birlikte kolaylaşmakta, çözülmez dediğimiz sorunlar çözülür hale gelmektedir. Bu masal çocuklarınıza iyiliği, sevgiyi ve yardımlaşmayı en güzel şekilde yansıtmaktadır.

  • Çiçek ve Rüzgâr arkadaşlığı Var mıdır?

Masallar birçok hayali kahramanın konuşmasına olanak vermektedir. Çiçek ve rüzgâr arkadaşlığı gerçek hayatta mümkün değildir. Ancak çiçek doğaya özgü bir canlıdır. Rüzgâr ise bir doğa olayıdır. Bununla birlikte rüzgârın tohumları savurma özelliği gerçekten bulunmaktadır. Rüzgârın bu özelliği masalda kullanılmıştır.

Doğada her canlı, her doğa olayı birbirini tamamlamaktadır. Çiçekle rüzgârın dostluğu mecaz anlamda kullanılsa da her olayın bir anlamı bulunmaktadır.

  • Çiçekler Bir Anda Açabilir mi?

Çiçeklerin emek ve sabır isteyen bir bakımı vardır. Bu yüzden bir gecede açması beklenilemez. Çiçeklerin büyümesi, çiçek açması ayları bulmaktadır. Masallarsa olayların gelişiminde zaman kavramı yoktur. Çünkü masal dünyası sihirlidir ve masallarda hemen her şey mümkündür. Bu sebeple masallar okunduktan sonra mutlaka içeriği hakkında çocukla sohbet edilmelidir.

İyi kalpli çiçek masalı çocukların hayal dünyasını genişletirken, bir yandan da kalplerine iyilik tohumları ekecektir. Bir anda çiçek açmasa da çocukların kalbinde bir koskocaman bir iyilik tohumu atabilir, yeşertebilirsiniz. O iyilik tohumuyla bin bir iyiliğe vesile olabilir.

  • İyi Kalpli Çiçek Masalı Yazarı Kimdir?

İyi kalpli çiçek masalı yazarı bilinmeyen bir hikayedir. Bu sebeple anonim masal kategorisine girmektedir. Dünya üzerinde pek anonim masal bulunmaktadır. Bu masallar bir anlatıcının ağzından çıktıktan sonra dilden dile dolaşarak günümüze gelmektedir. Birçok anonim masal türü bulunmaktadır. Her masalın kendine özgün bir ana fikri ve değerleri vardır. Her masal çocuğa öğretici bir öğretmen gibidir. Çünkü her masalda bir ders bulunur.

Masal dinleme alışkanlığı sayesinde birçok çocuk olaylar karşısında nasıl davranmak gerektiğini öğrenir. Duygularını ve davranışlarını farkında olarak kullanır. Çünkü masallar çocukları hayata hazırlayan çok eğlenceli öğretilerdir. Çiçek masalı yazarı bilinmese de içerik bakımından oldukça doyurucu bir masaldır.

  • İyi Kalpli Çiçek Masalı Kaç Sayfadır?

Çiçek masalı severek dinlenilen masallardan biridir. Güzel çiçeklerin, sevginin olduğu bu masal çocuklara masalı sevdirmektedir. Masalın okunması oldukça kolaydır. Kısa öze ve anlaşılır bir dille yazılmıştır. Çocukların öğrenmesini, gerektiğinde ders çıkarmasına yönelik olarak hazırlanmıştır. Çiçek sevgisi, yaşlı insanlara saygı, dostluk, yardımlaşma gibi duyguların ön plana çıkaran masal çocukların ruhsal gelişimini olumlu olarak etkilemektedir.

İyi kalpli çiçek hikayesi kısa anlatımı olan bir masaldır. Bu yüzden çocuklara uyku öncesi masalı olarak rahatlıkla okunabilmektedir. Herhangi bir kitap içeriği bulunmayan masal internet aracılığı ile okunabilir. İyi kalpli çiçek masalı oku bölümünden masala ulaşılabilirsiniz. Masal anlatıcılara göre çeşitli şekillerde uyarlanan masal iki sayfa olarak düzenlenmiştir.

  • Çiçek Tohumu Eksem Çıkar MI?

Masalda çiçek tohumları ekilmiş, yetermiş ve çiçek açmıştır. Birçok çocuk hikâyeden yola çıkarak çiçek ekmek isteyebilir. Bu nedenle anne ve babalar bu masalı okuduktan sonra çiçek tohumu sürprizi yapabilmektedir. Çocuğunuzla çiçek ekmek, çiçek sulamak çocuğa çok değişik gelecektir. Çocuk bu şekilde sabrı öğrenecek, kendi emekleri ile bir canlıya hayat vermenin mutluluğunu yaşayacaktır.

Çocuklar çiçek tohumu eksem çıkar mı gibi sorular yönelttiğinde sabırla bu soruların cevabını vermeli ve çiçek kiti alarak çocuğunuzun bu sorusuna cevap verebilirsiniz. Bu davranışınız çocuğu mutlu ederken biryandan da öğrenmesinde etkili olacaktır. Çiçek bakımıyla yeni bir deneyim kazanacak, bakımın, ilginin ve sevginin ne denli önemli olduğunu anlayacaktır.

  • İyi Kalpli Çiçek Masalı Dinleyebilir miyim?

Masal okumak, masalı dinlemeyi seven çocuk için çok önemlidir. Özellikle anne babanın masal okuması çocukla ilgilenebiliyor olmanın en güzel ifadesidir. Masalla büyüyen çocuklar hayat yolunda çok daha başarılı olurlar. Bunun nedeni okuduğunuz masalların çocuk üzerindeki olumlu etkisidir. Eğer çocuğunuza masal okuyamıyorsanız mutlaka masal dinletilerine fırsat vermelisiniz. İyi kalpli çiçek masalı bazı platformlarda sesli olarak seslendirilmektedir.

Masalın herhangi bir animasyon filmi olmasa da dinlenilen masal çocuğun hayal dünyasını harekete geçirecektir. Çiçek masalı internet ortamında kolaylıkla dinlenebilmektedir. Masal okumaya fırsatı olmayan anne babalar çocuklarına bu masalı bu platformlar aracılığı ile dinletebilirler. Masal dinletisi beş dakikayı bulmaktadır. Masal okuyamayan anne ve babalar çocukla beraber masal dinlemeye özen göstermesi çocuk açısından çok değerlidir. Her çocuk anne ve babasından masal dinlemek ister. Eğer bu şekilde bir imkânınız yoksa en azından birlikte zaman geçirmek adına masa dinletisi gerçekleştirin.

Nasrettin Hoca FıkralarıEzop Masalları


Benzer İçerikler

Küçük Çırak Masalı
Küçük Çırak Hikayesi
Sabırlı Olmak
Sabırlı Olmak Hikayesi
Dünyadaki En İyi Yalancı Hikayesi Oku
Dünyadaki En İyi Yalancı Hikayesi
Minik Erik Ağacı Masalı
Minik Erik Ağacı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.