Köpek Balığı Hikayesi

Köpek Balığı Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, uçsuz bucaksız bir okyanusta yaşayan kocaman bir köpek balığı varmış. Bu köpek balığı, herkesten nefret eder, okyanustaki tüm balıklara kötü davranır ve okyanusun en güçlü ve en korkunç balığı olduğunu söyleyerek herkese zorbalık yaparmış.

Hal böyle olunca da okyanusta kim onu görse hemen ondan kaçarak bir köşeye saklanır, tüm balıklar ondan çok korkar, köpek balığı da bundan çok keyif alırmış. Herkese kötü davrandığı için hiç arkadaşı olmayan bu köpek balığı, tüm gün diğer balıkları korkutarak eğlenir, ama hep yalnız başına dolaşırmış.

Günlerden bir gün bu duruma daha fazla dayanamayan denizanası, tüm cesaretini toplamış ve köpek balığının karşısına çıkmış. Köpek balığı ona ağzını açıp dişlerini gösterse de denizanasının ondan kaçmadığını görünce ne olduğunu anlamamış;

-Şu küçücük halinle benden nasıl korkmazsın? Benim gücümden korkup bir köşeye saklanman gerekirdi. Ben bu okyanusun en güçlü balığıyım.

Demiş. Denizanası aslında korksa da korktuğunu belli etmeyerek;

-Burada kimse sana kötü davranmıyor. Ama sen herkesi korkutup kaçırıyorsun. Bizimle arkadaş olsan hem yalnız kalmaz hem de çok eğlenirsin. Ama sen böyle yaptıkça bir gün bir yardıma ihtiyacın olduğunda sana kimse yardım etmek istemez.

Demiş. Köpek balığı bunu duyunca çok gülmüş ve “Bu okyanusta beni kimse zor duruma düşüremez. Hem benim kimsenin yardımına ihtiyacım yok. Çok güçlüyüm ben herkesi yenerim.” Demiş. Denizanası bunları duyunca onun konuşmasını dikkate almayacağı anlayıp oradan uzaklaşmış.

Günlerden bir gün, kocaman bir tekne ile okyanusta balığa çıkan balıkçılar, bu köpek balığını görmüş ve hemen onu yakalamak için ağlarını denize atmışlar. O esnada uyuyan köpek balığı, ne olduğunu anlamadan bir anda kendisini kocaman ve çok sağlam bir ağın içerisinde bulmuş. Ne kadar uğraşsa da bir türlü bu ağdan kurtulamamış.

Kendisini yakalayacaklarını anlayan köpek balığı, son çare olarak bağırarak;

-Yardım edin! Yardım edin! Beni yakaladılar. Beni avlayacaklar.

Dediyse de kimse onun yaptıkları nedeniyle köpek balığına yardım etmemiş. Köpek balığı bunu görünce yaptıklarının ne kadar yanlış olduğunu, o çok övündüğü gücünün aslında arkadaşlıktan ve sevgiden daha değerli olmadığını, korkulan bir balık olmak yerine sevilen bir balık olsaydı ve balıklara iyi davransaydı kendisine mutlaka yardım edileceğini anlamış ama iş işten geçmiş.

Köpek balığı masalı oku böylece son bulmuş. Bir başka Köpek Balığı Masalı ile görüşmek üzere.

Masal OkuAt ile Eşek MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

17 Deve ve 3 Oğul Masali
17 Deve ve 3 Oğul Hikayesi
Yeşil Dev Hikayesi
Yeşil Dev Hikayesi
Şaka Yapmayı Seven Fil
Şaka Yapmayı Seven Fil Hikayesi
maymun-ve-timsah
Maymun Ve Timsah Hikayesi

Yorumlar

  1. Elif says:

    Çok harika hikayeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.