2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku Masalları

Prenses Çilek Masalı

Prenses çilek masalı, kocaman bir ormanda yaşamakta olan bir çilek krallığı varmış. Bu krallıkta birçok farklı türde çilek yaşamakta ve birbirleriyle dostluk kurmaktalarmış. Çilek krallığının bir de pembe mi pembe ve bir o kadar da tatlı bir prensesi varmış.

Prenses çilek her gün halkın arasına karışır, oradaki küçük çocuklarla oyun oynar sonra da halkın ihtiyaçlarını dinlermiş. O kadar güzel bir prensesmiş ki kraliyetteki tüm erkek çilekler prensesin kendisiyle evlenmesini istermiş.

Ancak prenses çilek ailesine çok bağlı ve halkını da çok severmiş. Bu yüzden de asla evlenmeyi düşünmez sürekli halkın ihtiyaçlarını gidermek için çalışırmış. Prensesin babası olan kral çilek de kızının halkıyla bu kadar ilgilenmesini beğenir ve gelecekte kraliçe olduğu zaman ona güvenebileceğini bilirmiş.

Bir gün prenses çilek yine halkın arasına karışarak önce çocukları eğlendirirmiş daha sonra ise ev ev gezerek tüm çilek halkının ihtiyaçlarını dinlemeye başlarmış. Bu sırada kraliyete yeni gelen kötü kalpli bir çilek, prensesin şöhretini duydukça kıskançlıktan çatlar ve onun yerine geçmek istermiş. Prenses asla muhafızlar ile halkın arasına karışmadığından dönüş yolunda tek başına saraya dönermiş. Bunu bilen kötü kalpli çilek de hemen haince bir plan yaparak prensesi kaçırıp yerine geçmeye çalışmış.

Prensesi ormanın derinliklerinde bir mağaraya kapatan kötü kalpli çilek hemen onun kıyafetlerini giyerek saraya doğru ilerlemiş. Kimse onun gerçek prenses olduğunu anlamasa da babası kızında bazı değişiklikler görmeye başlamış ve bu durumdan şüphelenmiş.

İlgili Makaleler

Kimseye herhangi bir şey söylemeden bu konuyu araştırmaya başlayan kral bir ipucu bulması için köyün en akıllı ve bir o kadar da yakışıklı delikanlısını çağırmış. Tüm olan biteni delikanlı çileğe anlatan kral ondan bu konuyu araştırmasını ve kızına ne olduğunu öğrenmesini istemiş. Delikanlı çilek günlerce araştırmış araştırmış ve sonunda prensesin gerçek prenses olmadığını anlamış.

Bunu hemen krala anlatan delikanlı çilek yapmış olduğu planını da krala söylemiş. Kral hemen gerçek kızını bulmasını ve bu kötü kalpli çileği yakalamasını söylemiş. Delikanlı çilek bir plan yaparak kötü kalpli çileğin yanına gitmiş ancak ona gerçeği bildiğini söylememiş. Onunla evlenmek istediğini söyleyen delikanlı çilek ile bu habere hemen atlayan kötü kalpli çilek düğün hazırlıklarına başlamışlar. Bu sırada delikanlı çilek kötü kalpli çileğin gerçek prenses çileği nerede sakladığını araştırmaya başlamış ve sonunda prensesi sakladığı yeri bulmuş.

Kötü kalpli çileğin olmadığı bir zamanda prenses çileği kurtaran delikanlı çilek kızı gizlice saraya sokmuş ancak kimseye göstermemiş. Düğün günü gelip çattığında delikanlı çilek kötü kalpli çileğe dönerek “senin ne yaptığını biliyorum ve şimdi herkes öğrenecek” demiş. Bu sırada sarayın muhafızları kötü kalpli çileği yakalamış ve içeriye gerçek prenses çilek girmiş. Kötü kalpli çilek ise evinden çok uzaklara sürgüne gönderilmiş.

Prenses Çilek Masalı
Prenses Çilek Masalı

Prenses Çilek Masalının Konusu Nedir?

Prenses çilek masalının konusu kıskanç ve gözü yükseklerde olan kötü kalpli çileğin prenses çileği kaçırarak onu hapsetmesi. Ancak delikanlı çileğin kötü kalpli çileğin bu planını ortaya çıkartarak onu yakalatmasıdır.

Prenses Çilek Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Prenses çilek masalının ana fikri ise kıskançlık dolu kötü kalpli çileğin kendine ait olmayan başkasının hayatını çalarak onun yerine geçmesi ancak aradığı mutluluğu bulmak yerine sürgün edilmesidir.

Prenses Çilek Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Prenses çilek masalından çıkarılabilecek ders ise iyilerin ne olursa olsun kazandığı ancak kötü kalpli ve kıskanç insanların yaptıkları kötülüklerin elbet bir gün cezasını bulduğudur.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!