Halk Hikayeleri

Sultan Selimin Borcu

Peygamberin Selimim Demesi Hikayesi

Yavuz Sultan Selim zamanında çok fakir bir adam, borçlarını ödeyemeyince zora düşmüş ve sabah soluğu Yavuz Sultan Selim’in yanında alır ve der ki;

Adam:

– Sultanım! Bana bir kese altın verecekmişsiniz!

Selim Han merak edip sorar;

Yavuz Sultan Selim:

İlgili Makaleler

– Vereyim vermesine de, bir sebep söyleyecek misin?

Adam:

– Ben 63 yaşında İstanbul eşrafından Mehmet, zamanında çok zengindim Sultanım! Lakin, bir süre önce başıma gelen musibet sonucu malımı ve mülkümü neyim varsa kaybettim! Borç batağından bir türlü kurtulamadım. Dün gece hacet namazı kılınca, yarabbi! Beni eşime, çocuklarıma ve dostlarıma mahcup etme! Derdi de dermanı da sen verirsin! Diye dua ettim.

Adam:

– Rüyamda, Hz. Muhammet Sav Resulullah Efendimiz geldi ve dedi ki, ey Mehmet! Hüzünlenme evladım! Yarın sabah saraya git! Selimime selam söyle! Bunun sebebini sorarsa, her gece okuduğu benim ruhuma hediye ettiği 100 salavatı şerifi, dün gece okumayı unuttu! Okumadığı salavatlar hürmetine, seni mutlu etsin dedi!

Bunu dinleyen Selim Han, hemen bir kese altın çıkarır verir.

Selim Han: – Ne olur bir daha söyle! Ne dedi Habibullah?

Mehmet amca tekrarlar. Selim Han 1 kese altın verince, ekleyerek der ki ne olur bir daha söyle.

Selim Han bunu 17 kez tekrarlar ve 17 kese altın verir.

Yanında bulunan Hasan Can söze girer ve Mehmet amcanın sorunun giderildiğini ve göndermeyi teklif eder. Başı sıkışınca tekrar gelmesini söyleyelim diye fikrini söyler.

Hasan Can adamı uğurlayıp döner. Geldiğinde Selim Hanı yerde secde ederken görünce ona bir şey oldu düşüncesiyle, omzuna dokunur.

Yavuz Sultan Selim:

– Duydun mu Hasan Can! Resulullah Efendimiz benim için Selimim demiş! Duydun mu? Bizi bu şerefe nail etti! Allaha hamd olsun!

Binbir Gece MasallarıAndersan MasallarıAnadolu Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!