Yavru Köpek Hikayesi

Yavru Köpek Masalı

Abone Ol google news
Yavru Köpek Masalı
Kuyuya düşen yavru köpek masalı

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde dağların ardında bir kasabada anne köpek ve yavrusu birlikte yaşarmış. Kasabada tüm insanlar anne köpeği ve yavrusunu çok severmiş. Çünkü annesi de yavru köpekte çok sevecenmiş.

Bu yavru köpek oyun oynamayı çok seven bir köpekmiş.Yavru köpek, annesi yemek arayana kadar arkadaşlarıyla oyun oynar annesi gelince yemeğini yermiş.

Ama annesinin oyun oynarken hep uyardığı bir konu varmış. Ne zaman kuyuya yaklaşırsa sakın kuyuya yakın oynama diye tembih edermiş.

Yine günlerden bir gün anne köpek kendisi ve yavrusu için yemek aramaya gitmiş. Yine yavrusunu uyararak sakın kuyuya yakın bir yerde oynama demiş. Yavru köpek ise onaylayarak kendi kendine oynamaya başlamış. Birden oynadığı top kuyuya yakın bir yere gitmiş. Topu almaya giderken merakına yenik düşüp kuyuya bakmak istemiş.

Kuyuya baktığında kendisine çok benzeyen bir köpek görmüş. Ona doğru havlamış. Havladığında kuyudaki köpekte ona doğru havlamış. Onunla oynamak hoşuna gitmiş.

Kulağını oynattığında o da oynatıyormuş. Ne yaparsa o da taklit ediyormuş. Başta hoşuna gitse de sonlara doğru sinirini bozmuş. Kuyuya doğru atılarak köpeğe saldırmak istemiş.

O da ne? Kuyu aslında boşmuş. Biraz geç de olsa kuyudaki köpeğin aslında kendisi olduğunu anlamış. Ama artık çok geçmiş. Annesi gelene kadar dayanmaya çalışmış.

Sürekli havlamış. Annesi geldiğinde yavrusunu görememiş. Etrafa göz gezdirdiğinde havlama sesi duymuş. Ona yönelince kuyuda olduğunu anlamış. Hemen aşağı doğru sepet uzatarak onu kurtarmış.

Yavru köpek kurtarıldıktan sonra bir daha yaklaşmaması konusunda söz vermiş. Annesinin sözünden çıktığı için çok üzgünmüş. Yaptığı hatanın farkına varmış ve bir daha kuyuya yaklaşmamış ve bir daha asla annesinin sözünden çıkmamış.

Yavru Köpek Masalı Özeti

Uzaklarda diyarlarda bir kasaba varmış. Bu kasabada bir anne köpek yavrusuyla birlikte yaşarmış. Yavru köpek annesi gelen kadar hep oyun oynarmış.

 Oyun oynamayı çok severmiş. Annesi de yavrusuna ve kendisine yemek aramak için etrafı gezermiş. Gün sonu yemeği getirir beraber yerlermiş. Annesi giderken hep yavrusuna sakın kuyuya yaklaşma diye uyarırmış.

Yine günlerden bir gün annesi yemek aramaya gidince yavru köpek oyun oynamak için etrafta koşuşturuyormuş. Oynadığı top kuyuya yakın bir yere gidince merakına yenik düşüp kuyunun içine bakmış. İçinde kendisine doğru bakan bir köpek görmüş.

Ve kendisine çok benziyormuş. Yavru köpek hangi hareketleri yapıyorsa kuyudaki köpekte aynı hareketleri yapıyormuş. Başta hoşuna gitse de sonradan sinirlenmiş ve kuyudaki köpeğe doğru atılmış. Kuyunun içine düşünce kuyudaki köpeğin kendisi olduğunu anlamış.

 Ama artık çok geçmiş. Annesi gelene kadar havlamış ama duyan olmamış. Annesi gelince yavru köpeği aramaya koyulmuş. Annesi havlama seslerine doğru gidince kuyuda olduğunu anlamış. Hemen bir sepet sarkıtarak köpeği kurtarmış oradan.

Köpek kuyudan çıkınca çok pişman olmuş annesini dinlemediği için. Bir daha yapmayacağına dair annesine söz vermiş.

  • Yavru Köpek Masalı Hakkında Sorulan Sorular:

1)   Yavru Köpek Masalının Konusu Nedir?

Yavru Köpek Masalının Konusu, oyun oynamayı seven bir köpeğin annesinin sözünü dinlemeyerek kuyunun etrafında oynayınca kuyuya düşmesi.

2)   Yavru Köpek Masalının Ana Fikri Nedir?

YavruKöpek Masalının Ana Fikri,büyüklerimizin sözünü dinlemeli onların bizlerden daha deneyimli olduğunu bilmeliyiz.

3)   Yavru Köpek Hikayesinde Köpek Neden Kuyuya Düştü?

Yavru köpek hikayesinde köpeğin kuyuya düşme nedeni, annesinin sözünü dinlemeyerek kuyuya yakın bir yerde oyun oynayarak merakına yenik düşmesidir.

4)   Yavru Köpek Hikayesinden Çıkarılabilecek Dersler Nelerdir?

  • Büyüklerimizin sözünü dinlemeli, onların bizden daha tecrübeli olduğunu kabul etmeliyiz.
  • Merak ettiğimiz şeyler olabilir, tehlikeliyse merakımıza sahip çıkmalıyız.

HikayelerHikaye Oku5 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Tahta Çanak Hikâyesi
Tahta Çanak Hikâyesi
Kim Zengin Kim Fakir
Kim Zengin Kim Fakir Hikayesi
Peri Kızı Masalı
Peri Kızı Hikayesi
Su Masalı
Su Hikayesi

Yorumlar

  1. asya- says:

    ardama okudum cok mutlu oldu sağolun

  2. mehmet says:

    Yavru köpek hikayesi çok değişik bir hikaye ama sonucu eğitici olması güzelmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.