Zürafa ile Tırtıl Hikayesi

Zürafa ile Tırtıl Masalı

Abone Ol google news

Zürafa ile tırtıl masalı, günlerden bir gün zürafa uzun boyunun vermiş olduğu avantaj sayesinde, çınar ağacı dalları arasında yaprak yemekle meşgulken bir an da karşısına tırtıl çıkıvermiş.

Tırtıl çınar ağacının yaprakları arasında koca gövdesini ağır ağır hareket ettirmekte iken, zürafa bu duruma kayıtsız kalamayıp seslendi:

– Doğrusunu söylemek gerekirse size üzüldüm tırtıl kardeş. Bunca dallar arasında yavaşça süzülerek hem gitmenize hem de sadece bir yaprağa ulaşabilmenize. Açıkçası sizin bu halinize acıdım, iyi ki benim boyum uzunda hemencik istediğim yaprağa ulaşabiliyorum.

Bu duruma bay tırtıl hemen cevap vermiş,

-Benim için üzülmenize hiç gerek yok zürafa kardeş. Ben halimden gayet memnunum. Demiş

Zürafa tırtılın bu söylediğine inanası gelmemiş nasıl olurda hem yavaş ilerliyor hedefe varasıya kadar uzun zaman geçiyor, hem de bu durumdan şikayetçi olmuyor.

Bu duruma pekte inanmayan zürafa benim uzun boyum var ve hızlıyım hemen tüm ağaçlar ve yapraklar arasında kolayca sıyrılıp kendime yiyecek yaprak bulabilirim. O halde bile ben yorulurken sen nasıl olmazda bu duruma sessiz kalabiliyorsun diye sitemde bulunmuş.

Tırtıl, sen zürafasın senin kendine has özelliklerinin olduğu gibi benimde kendime has özelliklerim var. Yani ikimizin de sahip olabildiği olumlu veya olumsuz yönlerimiz olabilir. Aynı hayat gibi, hayat hem olumsuzu da hem de olumluyu da bizlere sunmaktadır. Ta ki bu durumun bize katmış olduğu artı yönleri göresiye kadar halimizden şikayetçi oluruz. Fakat sen bende ki bu olumlu yönleri fark etmeden bir bakış açısı ile halime karar verdin. Demiş

Bu durumu birkaç dakika düşünmeye başlayan zürafa, kafasını yerden kaldırdığı an tırtılın kendisinin bile ulaşamadığı noktada ki en taze yapraklara ulaşmış ve yemekle meşgul olduğunu görmüş. Oysa o uzun boyuna rağmen şimdiye denk öylesine taze yaprak yeme şerefine nail olamamış. Durumu anlayan zürafa galiba haklısın tırtıl kardeş diyerek yoluna devam etmiş.

Zürafa ile Tırtıl Masalının Konusu Nedir?

Zürafa ile tırtıl masalının konusu, Kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için bir ağacın etrafına gelen zürafa ile tırtılın karşılaşması sonucu zürafanın, kendini tırtıldan daha üstün hissetmesi ve böylelikle tırtıla acıması sonucu aslında kendisinin ondan daha vahim bir halde olduğunu anlamasıdır.

Zürafa ile Tırtıl Masalının Ana Fikri Nedir?

Zürafa ile tırtıl masalının ana fikri, Yemek yeme arayışında olan iki farlı cüsseye sahip olan zürafa ile tırtılın, arasında geçen konuşmalarda aslında görünen ile gerçekleşen olayın bir olmadığıdır.

Zürafa ile Tırtıl Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Zürafa ile tırtıl masalından çıkartılabilecek dersler, İnsanlar bazı konularda kendini bazı insanlardan üsttün görebilmektedir. Hâlbuki her insanın yeteneği ve görüşünün vermiş olduğu ayrıcalıklar farklıdır. Sizin yapabileceğiniz bir şeyi başkası yapamaz. Başkasının başarabildiği bir olguyu da siz yapamayabilirsiniz. Bu nedenle kimseyi dış görüşüne göre bakıp yargılamamaya özen göstermelisiniz.

Masal OkuTembel Arı MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Kurbağa İle Öküz
Kurbağa İle Öküz Hikayesi
Eşeğe Yemini Kim Verecek?
Eşeğe Yemini Kim Verecek Hikayesi
Fildişi Şehri Masalı
Fildişi Şehri Hikayesi
Dalkavuk Kurt Masalı
Dalkavuk Kurt Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.