Arı İle Papatya Hikayesi

Arı İle Papatya Masalı

Abone Ol google news

Arı ile papatya masalı; güneşin pırıl pırıl parladığı bir günde arı, gökyüzünde süzülerek uçuyormuş. Papatya, gökyüzünde güzel güzel uçan arıyı izleyerek ona imrenmiş. “Ne güzel, uçarak her yeri gezebiliyor. Bense burada sadece etrafımda duran çiçekleri görebiliyorum” diye düşünmüş. Papatya bir gün, dünyanın tüm güzelliklerini görebilen arıya seslenmiş;

 

  • Arı kardeş sen ne güzel bütün dünyayı uçarak gezebiliyorsun. Ama ben sadece etrafımda dikili duran çiçekleri görebiliyorum. Hep aynı manzarayı izleyebiliyorum.

Bunu duyan arı, kibirlenmiş ve tek kaşını kaldırarak papatyaya tepeden bakmış ve…

  • Sen nasıl uçacaksın ki senin kanatların yok ama benim var.

Bunu duyan papatya çok üzülmüş.

  • Bir gün beni de böyle gezdirsen. Ben de biraz bu dünyanın güzelliklerini görmek istiyorum. Ne var sanki beni de biraz üzerine alıp gezdirsen…
  • Ben seni nasıl gezdirebilirim ki. Eğer seni üzerime alp gezdirirsem yorulurum. Seni kesinlikle üzerime alıp da gezdiremem.

Arı, aslında papatyayı üzerine alıp gezdirebilirmiş. Ama bunu yapmamış. Kibrinden asla ödün vermeden papatyayı öylece bırakıp gitmiş. Papatya da buna çok üzülüp ağlamış.

Aradan zaman geçmiş. Havalar iyiden iyiye soğumaya başlamış. Ağaçlar yapraklarını dökmeye ve mevsim çiçekleri yavaş yavaş solmaya başlamış. Hemen hemen bütün çiçekler yapraklarını dökmüş. Ama papatyanın henüz yaprakları dökülmemiş.

 Papatya bir gün dalında öylece duruyormuş. Arı ise artık bal yapması gerektiğini düşünerek kendisine bal yapmak için daha henüz solmamış bir çiçek bulmak için etrafı dolaşmaya başlamış. Tam da o sırada papatyanın yapraklarını henüz dökmediğini görmüş. Hemen sevinerek hızlıca uçmaya başlamış. Papatyanın yanına vardığında üzerine konarak bal yapmak istemiş. Ancak papatya kendisinin üzerine konarak arının bal yapmasına izin vermemiş. Arı buna çok şaşırıp papatyaya

  • Neden üzerine konup da bal yapayım diye bana izin vermiyorsun

Bunu duyan papatya hemen arının onu üzerine alıp da gezdirmediğini hatırlatmış. Arı bunu duyunca aylar önce yaşanan bu olayı hatırlamış. Sonra hatasını anlayıp üzülmüş ve papatyadan özür dilemiş. Papatya ise kendisinden özür dileyen arıyı affedip üzerine konarak bal yapmasına izin vermiş. Böylece arı papatya sayesinde bal yapmayı başarmış.

Arı İle Papatya Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Arı ile papatya masalının konusu nedir; bu masalda bir papatyanın, havada süzülerek uçan ve istediği her yeri gezebilen bir arıya imrenip ona kendisini de gezdirmesini teklif etmesini anlatıyor. Ancak arı kibirli olduğu için papatyayı üzerine alıp gezdirebilme gücü olduğu halde bunu yapmak istemiyor. Sonra arı bal yapmak için papatyaya muhtaç oluyor.

Arı İle Papatya Masalının Ana Fikri Nedir?

Arı le papatya masalının ana fikri; kimseyi küçümseyip kibirli davranmamak gerekir. Gün gelir küçümsenen şeye ihtiyaç olabilir.

Arı İle Papatya Masalından Çıkartılabilecek Ders Nedir?

Arı ile papatya masalından çıkartılabilecek ders; kibir yapmak kötü ve anlamsız bir şey. Herkes gün gelir küçümsediği şeye muhtaç olabilir.

Masal OkuAyşe Fatma Kuzular MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Yanında Eşek Bulundursun!
Yanında Eşek Bulundursun Hikayesi
Üç Kuşun Öğüdü
Üç Kuşun Öğüdü Hikayesi
Akıllı Tavşan Momo Masalı
Akıllı Tavşan Momo Hikayesi
keloglan
Keloğlan ile Dev Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.