Billur Köşk Hikayesi

Billur Köşk Masalı

Abone Ol google news

Billur köşk masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, tamamı camdan yapılmış bir Billur Köşk varmış. Bu köşkün içerisi her zaman görünür, içerisinde de iyi kalpli bir büyücü yaşarmış. Bu büyücü, her seferinde cam köşkünün duvarlarına farklı bir zenginlik yansıtır ve ondan gerçekten yardım isteyen ve bir kötülük düşünmeyen kişilere yardım edermiş.

Bu köşkün içerisi bazen altınlarla bazen elmaslarla bazen de güzel güzel her çeşitten yemeklerle dolu gözükür, aslında içeride bunların hiçbiri olmazmış. Bu köşkü ve içerisindeki zenginlikleri gören kötü kalpli kişiler, içerisindeki ihtiyarın bir büyücü olduğunu bilmediği için bu köşke girerek hırsızlık yapmaya çalışır, ancak köşke her giren bir anda kapkaranlık bir evle karşılaşıp korkarak kaçarlarmış.

Ancak içeriyi gören ve buna rağmen mahcup bir şekilde Billur Köşk’ün kapısını çalıp bin bir rica ile bir avuç yemek veya biraz para isteyen kişiler olur, büyücü bu kişilere ise camdaki halüsinasyona rağmen iyi kalpli olarak kapısını çaldıkları için birer altın verirmiş.

Bu Billur Köşk’ün methini duyan ve içerisinde yaşayanın bir büyücü olduğunu artık öğrenen kötü kalpli hırsızlar, bir araya gelerek bu büyücüyü alt etmek için plan yapmaya başlamış. Hepsi yardıma muhtaç gibi gözükerek Billur Köşk’ün kapısına gidecek ve çalacak, büyücü kapıyı açınca da hepsi birden üzerine atlayarak içeriye girip köşkte ne var ne yoksa çalacaklarmış.

Dedikleri gibi 6 hırsız, giymişler yırtık pırsık elbiselerini ve kendilerini acınası bir hale sokarak çalmışlar Billur Köşk’ün kapısını. Büyücü, kapıyı açar açmaz bir anda içeriye dalan hırsızlar, evde ne var ne yok çalmak isteseler de dışarıdan içeride gözüken ne altınlar ne de pırlantalar ortada yokmuş. Yalnızca birkaç parça eşya olan evde çalacak hiçbir şey bulamayan hırsızlar, büyücü kendine gelmeden bu köşkten kaçmaya başlamışlar. Ancak tam kapıdan çıkacaklarken ayaklanan büyücü, hepsini birer altına çevirmiş ve bodrumda sakladığı içi altın dolu sandığa 6 adet altın daha eklemiş.

Bu büyücü, aslında hiç de zengin biri değilmiş. Yalnızca Billur Köşk’ünü dışarıdan görüp ona zarar vermeyi ve hırsızlık yapmaya çalışan kötü kalplileri altına çevirebilme yeteneği varmış ve çevirdiği bu altınları da fakir fukaraya dağıtırmış. Diyarda o kadar kötü kalpli varmış ki, büyücünün sandığı hiç boşalmaz, altınla dolup taşarmış.

Billur Köşk Masalının Konusu Nedir?

Billur Köşk masalının konusu, iyi kalpli bir büyücünün büyü ile köşkünün camlarından içeriyi ganimetle dolu bir yer olarak göstererek tüm kötü kalpli, hırsız ve açgözlüleri altına çevirmesi ve bu altınları da yardıma ihtiyacı olanlara dağıtmasıdır.

Billur Köşk Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Billur Köşk masalının ana fikri, açgözlülüğün ve hırsızlığın hazin sonudur.

Billur Köşk Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Billur Köşk masalı ile zenginlik uğruna başkalarına zarar vermenin ve yanlış davranışlarda bulunmanın ne kadar kötü bir davranış biçimi olduğu ve bunun yerine yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmemiz gerektiği dersini çıkartabiliriz.

Masal OkuBambi MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Papağan Konuşursa Hindi De Düşünür
Papağan Konuşursa Hindi De Düşünür Hikayesi
Babanın Koşulsuz Sevgisi Hikâyesi
Babanın Koşulsuz Sevgisi Hikâyesi
Yemeğin Buharını Yiyen, Ücretini Para Sesi Olarak Öder
Yemeğin Buharını Yiyen, Ücretini Para Sesi Olarak Öder Hikayesi
Keloğlan Ve Cadı Masalı
Keloğlan Ve Cadı Hikayesi

Yorumlar

  1. İda says:

    Sevdim bu hikayeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.