Çilli Tavuk ve Yavruları Hikayesi

Çilli Tavuk ve Yavruları Masalı

Abone Ol google news

Çilli tavuk ve yavruları masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, kocaman bir çiftlikte bir arada yaşayan inek, keçi, koyun, horoz, kaz, ördek ve çilli tavuk ile yavruları varmış. Çilli tavuk ve yavruları, çiftlikte bulunan tüm hayvanlarla çok iyi anlaşır, onlara ihtiyaç duyduklarında her zaman yardım ederlermiş.

Günlerden bir gün, çilli tavuk, yavruları ve kendisi için çiftliğin az ilerisinde bir tarlada yaşayan köstebek dostunun ona verdiği buğdayları ekebilmek için çiftlikteki dostlarından yardım istemeye karar vermiş.

Bu zamana kadar çiftlikteki her dostuna yardım eden ve onları çok seven çilli tavuk, tek başına bu buğdayları ekemeyeceği için dostlarının ona yardım edebileceğini, daha sonra da bu buğdaylarla ekmek yapıp onlara dağıtabileceğini düşünmüş.

Ama çilli tavuk çiftlikteki hangi hayvan dostunun yanına gitse, hepsi çeşitli bahanelerle yardım edemeyeceğini söylüyor, bencil ve düşüncesiz oldukları için buğday ekmekle uğraşmak istemiyorlarmış.

Çilli tavuk ve yavruları, tüm çiftliği dolaşsa da kendilerine yardım edecek bir hayvan bulamayınca, çilli tavuğun yavruları annelerine seve seve yardım edebileceklerini ve beraber zor da olsa bu buğdayların hepsini ekebileceklerini söylemiş.

Bunu duyan çilli tavuk hem mutlu olmuş hem de yetiştirdiği yavruları ile gurur duymuş. Başlamışlar buğdayları ekmeye. İki gün boyunca buğday ekmişler ve onları gören ve izleyen hiçbir hayvan yine yardımlarına gelmemiş.

Tüm buğdaylar ekilmiş ve günler günleri kovalarken tüm bu buğdaylar büyüyerek kocaman buğday taneleri olmuşlar. Çilli tavuk, yavrularının ve kendisinin karnını doyurmak için tüm bu buğdayları toplayarak ekmek yapmaya başlamış.

Çilli tavuk ekmekleri yaptıkça çiftliğe yayılan mis gibi ekmek kokusu tüm hayvanların dikkatini çekmiş ve hepsi çilli tavuğun ve yavrularının yanına gelerek, akıllarınca ona yardım ederek çilli tavuktan ekmek alarak yiyebileceklerini düşünmüşler.

Ancak hangi hayvan çilli tavuğun yanına gidip yardım etmek istese, bunun bir çıkar için olduğunu anlayan Çilli tavuk, hepsini geri çevirmiş ve en son etrafında üşüşen hayvanlara dönerek;

-Ben ve yavrularım size koşulsuz bir şekilde ne zaman yardıma ihtiyacınız olsa seve seve yardım ettik. Ama ben sizden yardım istediğimde hepiniz bahaneler uydurdunuz ve şimdi siz de bu ekmekten alabilmek için yardım etmek istiyorsunuz. Ama yardım dediğiniz şey karşılıksız olur ve siz çıkarcılık yapıyorsunuz. Hiçbirinize ekmek yok!

Deyince, tüm hayvanlar çilli tavuğa hak vermiş ve yaptıkları hatayı anlamışlar. Bundan sonra çilli tavuk ve diğer tüm hayvanlar, karşılıksız bir şekilde hep birbirlerine yardım etmişler.

Çilli Tavuk ve Yavruları Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Çilli Tavuk ve Yavruları masalının konusu, dostlarına her zaman yardım eden çilli tavuk ve yavrularının bir gün yardıma ihtiyaç duyduklarında kimsenin onlara yardım etmemesi, ancak ekmekten yiyebilmek için hepsi çilli tavuğun başına doluşup yardım etmek isteyen hayvanların, çilli tavuğun tepkisi üzerine yaptıkları hatayı anlamalarıdır.

Çilli Tavuk ve Yavruları Masalının Ana Fikri Nedir?

Çilli Tavuk ve Yavruları masalının ana fikri, iyiliğin ve yardımın karşılıksız yapılması gerektiğidir.

Çilli Tavuk ve Yavruları Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Çilli Tavuk ve Yavruları masalı ile yardımsever olmanın ne kadar önemli olduğu ancak birine yaparken bunu bir çıkar için değil, karşılıksız ve bir amaç gütmeden yapmamız gerektiği dersini çıkartabiliriz.

Masal OkuSiyah Pantolon HikâyesiHikaye Oku


Benzer İçerikler

Balıkçı ve Karısı
Balıkçı ve Karısı Hikayesi
Heybeyi De Mi Eşeğe Yükletelim?
Heybeyi De Mi Eşeğe Yükletelim Hikayesi
Tembel Arı Masalı
Tembel Arı Hikayesi
Kusursuz Prens Masalı
Kusursuz Prens Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.