Dünyanın En Güzel Şeyi Hikayesi

Dünyanın En Güzel Şeyi Masalı

Abone Ol google news

Dünyanın en güzel şeyi masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, dört bir yanı değerli madenlerle dolu, zengin mi zengin bir ülke varmış. Bu ülke o kadar zenginmiş ki, ülkede yaşayan halkın bile tüm eşyaları altındanmış ve herkes çok zenginmiş. Diğer ülkelerde yaşayan ve durumu iyi olmayan herkes bu ülkede yaşamak ister ama ülkeye dışarıdan kimsenin girmesine izin verilmezmiş.

Ülkedeki herkes çok zengin olsa da hepsi bencil, cimri ve kimseye yardım etmeyen kişiler oldukları için, sahip oldukları tüm zenginlikleri kendileri kullanır, hiçbir yardıma muhtaca bir altın dahi vermezlermiş. Günlerden bir gün, bir gezgin, çok methini duyduğu bu ülkeye gitmeye karar vermiş ve çıkmış yollara.

Az gitmiş, uz gitmiş, dere tepe düz gitmiş. Sonunda bu zengin ülkeye ulaşmış. Ancak gardiyanlar o zengin olmadığı için alamayacaklarını söyleyerek bu gezgini kovmuşlar. Çok uzun yoldan geldiği ve yalnızca biraz gezip gideceğini söyle de bir bardak su ve yemek bile vermedikleri için bu duruma çok sinirlenen gezgin, gezdiği diyarlardan birinde tanıştığı çok yetenekli bir büyücüden bu ülkeye bir ders vermek için yardım istemeye karar vermiş.

Büyücünün yanına varmış ve ona yaşadıklarını anlatmış. Büyücü de gücünü her zaman yalnızca iyilik için kullanır, bu nedenle de tüm fakirlere ve yardıma muhtaçlara yardım edermiş. Gezginin anlattıkları ile çok sinirlenen büyücü, gezgin ile birlikte bu ülkeye doğru yola çıkmış.

Ülkenin girişine vardıklarında büyüyle bir anda altın dolu bir sandık yapıvermiş ve bunu gören gardiyanlar bu büyücüyü hemen içeri almışlar. Kralın huzuruna altın merdivenlerden çıkan ve altın bir kapıdan içeri giren büyücü, krala selam verdikten sonra;

-Duyduğuma göre bu kadar zenginliğin içerisinde sizden bir su isteyene dahi yardım etmiyormuşsunuz.

Demiş. Bunu duyan kalpsiz kral;

-Bu ülkeye yalnızca doluca altını olan zenginler girebilir. Biz kimseye yardım falan etmeyiz.

Demiş. Bunu duyan büyücü çok sinirlenerek kralın odasından çıkarak ülkenin çıkışına doğru yönelmiş. Daha sonra tüm büyü gücüyle ülkedeki tüm altınları bir anda taşa çevirmiş. Bir anda tüm varlıklarının taşa döndüğünü gören halk ve kral, ne olduğuna anlam vermeye çalışırken, büyücü kralın yanına tekrar gitmiş ve;

-Eğer fakirlere ve yardıma muhtaçlara sahip olduğun zenginliğin ile yardım etmez, malını fakirle de paylaşmazsan bu ülkenin taş olarak kalacak.

Demiş. Bunu duyan kral ve ülkenin tüm sakinleri, büyücüden yüzlerce kez özür dilemiş ve yardıma muhtaçlara yardım edeceklerine söz vermişler. Büyücü ardından ülkeyi eski haline geri getirmiş ve dedikleri gibi ülkedeki herkes, yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeye başlamış. Ve görmüşler ki onlar yardım ettikçe zenginlikleri daha da artıyor.

Dünyanın En Güzel Şeyi Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Dünyanın En Güzel Şeyi masalının konusu, sahip oldukları zenginliği bencil ve cimri bir şekilde hiçbir yardıma muhtaç ile paylaşmayan dünyanın en zengin ülkesinin, bir büyücünün tüm zenginliklerini taşa döndürmesi ve yaptıkları hatayı anlatması üzerine bu durumdan vazgeçmeleridir.

Dünyanın En Güzel Şeyi Masalının Ana Fikri Nedir?

Dünyanın En Güzel Şeyi masalının ana fikri, dünyanın en güzel şeyinin maddi zenginlik değil, manevi zenginlik olduğudur.

Dünyanın En Güzel Şeyi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Dünyanın En Güzel Şeyi Masalı ile cimriliğin ve bencilliğin çok kötü bir davranış olduğunu, eğer elimizde fazlası varsa bunu yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine de vermemiz gerektiği derslerini çıkartabiliriz.

Masal OkuAkıllı İhtiyar MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Neşeli Penguen Masalı
Neşeli Penguen Hikayesi
Parmak Kukla Hikayesi
Parmak Kukla Hikayesi
Kurbağa İle Öküz
Kurbağa İle Öküz Hikayesi
Kapıya Nasıl Sahip Oldu Fıkrası
Kapıya Nasıl Sahip Oldu Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.