Tepegöz Hikayesi

Tepegöz Hikayesi

Abone Ol google news

Tepegöz hikayesi içeriğiyle etkilemeyi başarıyor. Öyle ki günlerden bir gün Oğuzlar’a düşman saldırı yapar. Düşman saldırısı karşısında neye uğradığını şaşıran Oğuz halkı kaçmaya başlar. Uruz koca düşmandan kaçarken oğlunu düşürür. Düşen oğlanı bir aslan bulup büyütmeye başlar. Birkaç yıl sonra ise Oğuz halkı yeniden yurtlarına dönme kararı aldı. Günler geçtikçe bir çoban, çocuğun aslan gibi hareketler yapmış olduğunun farkına varır.

Oğuz beylerine hemen haber vermeye başlar. Uruz koca, çocuğu gördüğü an kendi çocuğu olduğunu anlar. Çocuğu olduğunu anlayınca hemen tutarak eve getirir. Fakat çocuk daha fazla olduğu yerde kalmayarak hemen evden kaçıp aslanın yanına gider. Bu sefer Derde Korkut çağrılır ve çocuğun ikna edilmesi gerektiği söylenir.

Dede Korkut çocuğa, bir insan olduğunu ve hayvan gibi davranışlar sergilememesi gerektiğini söyler. Hayvanlarla yaşamaması gerektiğini söyledikten sonra adını ‘’ Basat koymuştur’’ Günlerden bir gün Oğuz halkı yaylaya göçmeye başlar. Uruz’un çobanı, herkesten önce gidecek yerlere gitmeyi çok fazla severdi. Hatta bu huyundan asla vazgeçemez ve gidilecek yere ilk o ayak basardı. Daha herkes varmadan ilk bir pınarın başına vardı. Pınarın başına geldiği zaman bir peri gördü ve çok fazla etkilendi. Pınarda periler kalıyordu.

Çorban ve peri arasındaki birliktelik sonucunda bir Tepegöz doğmuş oldu. Bölge halkı tepegözü gördükleri sırada insan mı yoksa bir canavar mı olduğunu tam manasıyla benzetemediler. Tam insana benzemeyip yaratık gibi görüntüsünden dolayı kimse onu eve götürmek istemedi. Uruz Bey, çocuğu alıp kendi çocuğuyla birlikte büyüttü. Fakat hiç beklenmeyen bir olay gerçekleşti. Tepegöz henüz küçük yaştayken bile dadılarının kanını içmeye başladı. Uruz Koca böyle bir durumu gördü ve kızdı, ona yasaklar getirdi.

Tepegöz iki adam ve koyun istedi. Oğuzlarda Tepegözdeki olabilecek taşkınlıkları önlemek amacıyla istenen iki adamla koyunları gönderdi. Basat, Tepegözün olduğu yere ziyaret etti. Tepegöz Basatı çizmesine soktu. Basat Tepegözün en hassas olduğu yerin gözü olduğunu aşçılardan öğrenmişti. Bunu fırsat bilerek çomağı gözüne soktu.

Olduğu yerden geçen Basat bir koyunun derisini giyip saklanmaya çalışsa da Tepegöz bunu tanıdı. Tepegöz her seferinde Basatın peşinde olmaya devam etse de Allah’a sığınan ve çokça Salavat getiren Basat, Tepegözün hain tuzaklarından kurtulmayı başarmıştı. Tepegözü alt eden Basar, onun acıyan gözüyle her şeyi anlamasını sağladı. Tepegöz yenilgisini duyan tüm Oğuz halkı gelerek Allah’a şükretti.

Tepegöz Hikayesi
Tepegöz Hikayesi

Tepegöz Hikayesinin Konusu Nedir?

Masal oku, Tepegöz hikayesinin konusu yapılan hain tuzakların Allah’ın yardımı ve duaların tesiri ile son bulacağı. Sonunda yapılan kötülüklerin hiçbir yarar sağlamayacağı ve hep yenilgiyle yüzleşmek zorunda olacağını söylemektedir.

Tepegöz Hikayesinin Ana Fikri Nedir?

Tepegöz hikayesinin ana fikri kötülüğün cezalandırıldığı ve hiçbir zaman kazanç sağlamadığını anlatmaktadır. Tepegözün yapmış olduğu kötü davranışların sonucu onun gözünün acımasına ve canının yanmasına neden olmuştur.

Tepegöz Hikayesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Tepegöz hikâyesinden çıkartılabilecek dersler hayatımızda iyilik, güzellik, duayla her zaman kazançlı olacağımızı ve kötülüğün hiçbir şekilde fayda sağlamayacağını söyler.


Benzer İçerikler

Alın Teri Hikayesi Oku
Alın Teri Hikayesi
Baba ile Oğul
Sevdiklerini İhmal Eden Adam Hikayesi
Arı Maya Masalı
Arı Maya Hikayesi
Yardımsever Parmak Perileri
Yardımsever Parmak Perileri Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.