2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Tilki ile Fare

Tilki ile Fare masalı; Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, büyük bir ormanda zekâsıyla övünen ve gücünün yettiği tüm hayvanlarla dalga geçip alay eden ve onları kandırarak çok eğlenen bir tilki varmış. Bu tilki, onunla arkadaş olmak isteyen hayvanlarla bile alay eder, bu yüzden de hep yalnız başına dolaşırmış.

Onun böyle davranmasından çok rahatsız olan ve tilkiye ders vermek isteyen tüm hayvanlar, bir gün bir araya gelerek bu tilkiye nasıl ders verebiliriz diye düşünmeye başlamış. İçlerinden fare, onun tilkiyi kandırarak büyük bir ders verebileceğini söylemiş. Bunu duyan diğer hayvanlar tek başına bunu yapamayacağını düşünse de başka çareleri olmadığı için farenin bu fikrini kabul etmişler.

Ertesi gün fare, tilkinin aslında hiç de zeki olmadığını ve hayvanlarla dalga geçip onları kandırmanın ne kadar kötü bir davranış olduğunu ona göstermek için tilkinin evinin önüne gitmiş. Tilki evinden çıkacağı sırada acaba bugün hangi hayvanı kandırıp dalga geçsem diye düşünürken bir anda karşısında fareyi iki büklüm ve elleri önünde görmüş. Fare;

Efendim. Duyduğum kadarıyla siz bu ormanın en zeki hayvanıymışsınız. Sizin yanınızda olarak ne isterseniz yapmak ve size yardım etmek istiyorum.

Bunları duyan tilki bir anda böbürlenerek “Evet ben bu ormanın en zeki hayvanı benim. Benim gibi bir hayvanın bir yardımcısı da olması gerek zaten” Diyerek, farenin yanında ona yardım etmesine izin vermiş. Ancak farenin onun için planladıklarından haberi yokmuş.

İlgili Makaleler

Tilki ormanda dolaşıp diğer hayvanlarla dalga geçerken, fare bir anda ona dönerek;

-Siz çok zekisiniz ama bu ormandaki tüm hayvanlar sizin bir korkak olduğunu düşünüyor. Bence tüm ormana ne kadar cesur olduğunuzu kanıtlamalısınız ve onlarla dalga geçmelisiniz. Geçen gün kaplumbağa ve tavşan konuşurken duydum. Ormanın biraz ilerisinde bir kuyu ve içerisinde bir sandık dolusu altın varmış. Ancak kimse o kuyuya inmeye cesaret edemiyormuş. Siz bu kuyuya inerek hem o altına sahip olabilir hem de herkese cesaretinizi gösterebilirsiniz.

Demiş. Bunu duyan tilki hem cesur olduğunu ispatlayarak diğer tüm hayvanlarla dalga geçmek hem de o altına sahip olabilmek için o kuyuya inmeye karar vermiş. Ertesi gün fare tüm ahaliyi kuyunun yanına toplamış ve tilki aklını ve zekasını kullanmadan hiç düşünmeden kuyuya atlamış.

Ancak kuyu hem çok derinmiş hem de altın falan yokmuş. Çaresizce bağırıp yardım isteyen tilkinin yardım bağırışlarını duyan tüm hayvanlar kahkaha atıp onunla dalga geçmeye başlamış. Tilki o an, dalga geçilmenin ne kadar kötü bir durum olduğunu anlamış ve tüm hayvanlardan özür dilemiş. Dersini aldığını gören hayvanlar kuyuya sepeti sallayarak onu oradan kurtarmış ve bir daha tilki kimseyle dalga geçmemiş.

Tilki hikâyesi kısa böylece son bulmuş.

Tilki ile Fare

Tilki ve Fare Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Tilki ve Fare masalının konusu, herkesle dalga geçen ve onları kandıran tilkinin kendini en zeki sanması ve yaptıklarından zevk alması üzerine ona ders vermek isteyen ormandaki hayvanların fare sayesinde tilkiye büyük bir oyun kurması ve onunla dalga geçmesidir.

Tilki ve Fare Masalının Ana Fikri Nedir?

Tilki ve Fare masalının ana fikri, ne oldum değil ne olacağım demeli ve insanlarla dalga geçmemek gerektiğidir.

Tilki ve Fare Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal Oku, Tilki ve Fare ile insanlarla dalga geçmenin hiç hoş olmayan ve karşı tarafı çok rahatsız eden bir davranış olduğunun dersini çıkartabiliriz.

Diğer İçeriklerimiz:

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
8 Oy

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!