Macide Teyze Hikayesi

Macide Teyze Masalı

Abone Ol google news

Macide teyze masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde komşuları ile çok iyi anlaşan ve her gün evine komşularını çağırarak onlara yemekler hazırlayıp sohbet eden Macide Teyze varmış. Bu Macide Teyze’nin bir de yaramaz mı yaramaz bir torunu varmış. Evi altına üstüne getiren bu çocuk, her yeri dağıtır ve ne bulursa bir yerlere saklarmış.

Yine bir gün kızının işi olduğu için torununa bakan Macide Teyze, yapmış dolmaları, kısırları, börekleri ve pencereye çıkıp tüm komşularını sohbete çağırmış. Torunu da bu sırada anneannesinin yatak odasına girip yaramazlık yaparak etrafı dağıtıyormuş.

Macide Teyze’nin komşuları teker teker gelmiş ve salonda yemek eşliğinde koyu bir sohbet başlamış. Gülüp eğlenen Macide Teyze ve komşuları, daha sonra bir güzel göbek atmışlar ve gün sonunda herkes evlerine dağılmış.

Macide Teyze akşam odasına girip her yerin darmadağın olduğunu görünce çok sinirlenmiş. Bir de üstelik yastığının altında sakladığı altınları da bulamayınca deliye dönmüş. Onlar salonda eğlenirken tüm gün torunu yanında olduğu için torununun bu odayı dağıttığını düşünmeyerek komşularından birinin hırsızlık yaptığını düşünen Macide Teyze, o gün uyuyup ertesi gün tüm komşuları yine evine çağırmış.

Ancak bu sefer hiçbir şey hazırlamamış. Tüm komşuları Macide Teyze’nin evine gelince yüzünün bin karış olduğunu görmüş ve Macide Teyze’ye;

Hayırdır Macide? Ne bu yüzünün hali? Kötü bir şey mi oldu?

Demişler. Bunun üzerine Macide Teyze başlamış bağırmaya.

-Dün yatak odama girip altınlarımı hanginiz çaldı? Çabuk çıksın ortaya yoksa onu polise veririm.

Demiş. Bunu duyan komşuları Macide’nin neyden bahsettiğini bile anlamamış ve komşularından şüphelenmesinden dolayı hepsi çok üzülmüş ve çok kızmış. İçlerinden biri;

-Aşk olsun Macide. Bizi yıllardır tanırsın. Biz böyle insanlar mıyız? Sen nereye koyduğunu unutmuşsundur.

Demişler. Ama Macide Teyze hiç durmadan bağırıyor, bilip bilmeden tüm komşularına kötü sözler söylüyormuş. Tam o esnada Macide Teyze’nin kapısı çalmış ve gelen kızıymış. Elinde de Macide Teyze’nin altınları varmış. Macide Teyze komşularını çağırmak için pencereye gittiğinde torunu yatak odasına girip etrafı dağıtırken altınları bulmuş ve görünüşlerini sevdiği için cebine koymuş.

Kızı da akşam bu altınları çocuğunun cebinde görünce, annesine geri getirmiş. Hal böyle olunca bilip bilmeden, ön yargılı bir şekilde suç attığı tüm komşularına karşı çok mahcup olan Macide Teyze, hepsinden tek tek özür dilemiş ve bir daha hiç yargısız infazda bulunmamış.

Macide Teyze Masalının Konusu Nedir?

Macide Teyze masalının konusu, yaramaz torunu altınlarını alan ve altınlarını yıllardır yüz yüze baktığı komşularının bu altınları çaldığını düşünen ve tüm komşularına bağırıp kötü sözler söyleyen Macide Teyze’nin, torununun altınları aldığını öğrenince pişman olmasıdır.

Macide Teyze Masalının Ana Fikri Nedir?

Macide Teyze masalının ana fikri, kimseye karşı yargısız infaz yapmamak gerektiğidir.

Macide Teyze Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Macide Teyze masalı ile ön yargının ve yargısız infazın ne kadar kötü birer davranış olduğunun dersini çıkartabiliriz.

Masal OkuKırmızı Araba MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Kanatlı Aslan Masalı
Kanatlı Aslan Hikayesi
Ayşe Fatma Kuzular Masalı
Ayşe Fatma Kuzular Hikayesi
Neden Şükredersin Ki?
Neden Şükredersin Ki Hikayesi
Saklambaç Masalı
Saklambaç Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.