Rüzgâroğlu Masalı

Rüzgâroğlu Masalı

Abone Olgoogle news

Rüzgaroğlu masalı, Gökyüzü krallığında yaşamakta olan bir kraliyet ailesi varmış. Bu ailenin kralı ay kraliçesi ise güneşmiş. Bu kraliyette yaşayan bir de rüzgar ve oğlu varmış. Rüzgar kralın baş muhafızıymış. O nereye giderse o da yanında gidermiş.

Ancak uzun yıllar kral ile yoldaşlık eden rüzgar artık tahta kralın oğlu olan Ayoğlu geçeceği için görevini bırakması gerektiğini biliyormuş. Bu sırada Ayoğlu ile Rüzgaroğlu’da çocukluktan beri çok yakın arkadaşlarmış.

Ayoğlu tahta çıktığında hemen ilk işi tıpkı babası gibi arkadaşı Rüzgaroğlu’nu baş muhafızı yapmak olmuş. Birlikte çok iyi işler yürüten bu iki arkadaşın bir gün Ayoğlu için eş seçmeye uzak diyarları gitmesi gerekmiş. Birlikte yola koyulan iki arkadaş en sonunda gitmeleri gereken ülkeye ulaşmışlar. Çok yorgun olan Ayoğlu ile Rüzgaroğlu gördükleri ilk evin kapısını çalmışlar.

Kapıyı yaşlı bir teyze açmış. Tanrı misafiri olduklarını onları bir gece misafir edip edemeyeceğini sormuşlar. Kadın hemen bu iki genci evine almış. Onlara sıcak çorba ve biraz ekmek vermiş. Bu sırada odaya sapsarı saçları olan güzel bir kız girmiş. O sırada Ayoğlu ve Rüzgaroğlu ikisi de bu kıza tutulmuşlar. O gece yattıklarında Ayoğlu kızı çok beğendiğini ve onunla evlenmek istediğini söyleyince ise Rüzgaroğlu arkadaşına hiçbir şey diyememiş.

Sabah olup niyetini kızın annesine açan ayoğlu aslında bir kral olduğunu anlatmış ve kızını kendisi ile evlenmesi için izin vermesini istemiş. Kadın bu habere çok sevinmiş hemen kabul etmiş. Kızı da yanlarına alarak ülkelerine geri dönen bu iki arkadaş düğün hazırlıklarına başlamış. Ancak bu sırada üzüntüden Rüzgaroğlu çok hastalanmış. Ayoğlu’nun nişanlısı da ondan pek hallice değilmiş. Ayoğlu bir tuhaflık olduğunu anlayınca arkadaşı ile konuşmuş. Artık arkadaşından bu sırrı saklamak istemediği için anlatmış. Arkadaşının anlattıkları prensi çok üzmüş. Hemen nişanlısının yanına giderek ona da derdinin ne olduğunu sormuş. Kızda artık saklamaması gerektiğini düşünerek anlatmış.

Ayoğlu en yakın arkadaşı ve sevdiği kızın birbirlerine aşık olduğunu öğrendiğinde arkadaşının daha fazla mutsuz ve hasta olmaması için hemen bir plan yaparak kendisi için hazırlana düğün gününde aslında Rüzgaroğlu ile sevdiği kızı evlendirmiş.

Rüzgaroğlu Masanın Konusu Nedir?

Rüzgaroğlu masanın konusu sevdiği kızdan sırf arkadaşı Rüzgaroğlu’nun daha fazla mutsuz olmasına göz yummayarak vazgeçmesi ve arkadaşı ile kızı evlendirmesidir.

Rüzgaroğlu Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Rüzgaroğlu masalının ana fikri ise gerçek arkadaş olan iki kişinin ilk önce Rüzgaroğlu’nun arkadaşı mutlu olsun diye sevdiği kızdan vazgeçmesi daha sonra ise Ayoğlu’nun arkadaşı için sevdiği kızdan vazgeçerek ikisini evlendirmesidir.

Rüzgaroğlu Masalından Çıkarılabilecek Dersler Nelerdir?

Rüzgaroğlu masalından çıkarılabilecek dersler ise gerçekten dost olan iki arkadaşın birbirleri için fedakarlık yapması gereken durumlar olabileceği ve bu durumlarda kendimizi düşünmek yerine dostumuzu düşünmememiz gerektiğidir.

Diğer İçeriklerimiz:

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
2 Oy

Benzer İçerikler

Ağaç Kavunu Masalı
Ağaç Kavunu Masalı
Kırmızı Balık Masalı
Kırmızı Balık Masalı
Neden Şükredersin Ki?
Neden Şükredersin Ki?
Yuvada Bahar Temizliği
Yuvada Bahar Temizliği

Yorumlar

    Galatasaray Bursaspor maçı canlı izle dedi ki:

    Güzel olmuş ✋ sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.