Rüzgâroğlu Hikayesi

Rüzgâroğlu Masalı

Abone Ol google news

Rüzgaroğlu masalı, Gökyüzü krallığında yaşamakta olan bir kraliyet ailesi varmış. Bu ailenin kralı ay kraliçesi ise güneşmiş. Bu kraliyette yaşayan bir de rüzgar ve oğlu varmış. Rüzgar kralın baş muhafızıymış. O nereye giderse o da yanında gidermiş.

Ancak uzun yıllar kral ile yoldaşlık eden rüzgar artık tahta kralın oğlu olan Ayoğlu geçeceği için görevini bırakması gerektiğini biliyormuş. Bu sırada Ayoğlu ile Rüzgaroğlu’da çocukluktan beri çok yakın arkadaşlarmış.

Ayoğlu tahta çıktığında hemen ilk işi tıpkı babası gibi arkadaşı Rüzgaroğlu’nu baş muhafızı yapmak olmuş. Birlikte çok iyi işler yürüten bu iki arkadaşın bir gün Ayoğlu için eş seçmeye uzak diyarları gitmesi gerekmiş. Birlikte yola koyulan iki arkadaş en sonunda gitmeleri gereken ülkeye ulaşmışlar. Çok yorgun olan Ayoğlu ile Rüzgaroğlu gördükleri ilk evin kapısını çalmışlar.

Kapıyı yaşlı bir teyze açmış. Tanrı misafiri olduklarını onları bir gece misafir edip edemeyeceğini sormuşlar. Kadın hemen bu iki genci evine almış. Onlara sıcak çorba ve biraz ekmek vermiş. Bu sırada odaya sapsarı saçları olan güzel bir kız girmiş. O sırada Ayoğlu ve Rüzgaroğlu ikisi de bu kıza tutulmuşlar. O gece yattıklarında Ayoğlu kızı çok beğendiğini ve onunla evlenmek istediğini söyleyince ise Rüzgaroğlu arkadaşına hiçbir şey diyememiş.

Sabah olup niyetini kızın annesine açan ayoğlu aslında bir kral olduğunu anlatmış ve kızını kendisi ile evlenmesi için izin vermesini istemiş. Kadın bu habere çok sevinmiş hemen kabul etmiş. Kızı da yanlarına alarak ülkelerine geri dönen bu iki arkadaş düğün hazırlıklarına başlamış. Ancak bu sırada üzüntüden Rüzgaroğlu çok hastalanmış. Ayoğlu’nun nişanlısı da ondan pek hallice değilmiş. Ayoğlu bir tuhaflık olduğunu anlayınca arkadaşı ile konuşmuş. Artık arkadaşından bu sırrı saklamak istemediği için anlatmış. Arkadaşının anlattıkları prensi çok üzmüş. Hemen nişanlısının yanına giderek ona da derdinin ne olduğunu sormuş. Kızda artık saklamaması gerektiğini düşünerek anlatmış.

Ayoğlu en yakın arkadaşı ve sevdiği kızın birbirlerine aşık olduğunu öğrendiğinde arkadaşının daha fazla mutsuz ve hasta olmaması için hemen bir plan yaparak kendisi için hazırlana düğün gününde aslında Rüzgaroğlu ile sevdiği kızı evlendirmiş.

Masal oku, Rüzgaroğlu masalının ana fikri ise gerçek arkadaş olan iki kişinin ilk önce Rüzgaroğlu’nun arkadaşı mutlu olsun diye sevdiği kızdan vazgeçmesi daha sonra ise Ayoğlu’nun arkadaşı için sevdiği kızdan vazgeçerek ikisini evlendirmesidir.

Masal Battaniyesi HikayesiMinik Gökkuşağı MasalıKral Şakir Masalı


Benzer İçerikler

Benekli İnek
Benekli İnek Hikayesi
Kayıp Peri Masalı
Kayıp Peri Hikayesi
Keloğlan Açıl Sofram Açıl
Keloğlan Açıl Sofram Açıl Hikayesi
Altın Top
Altın Top Hikayesi

Yorumlar

  1. Galatasaray Bursaspor maçı canlı izle says:

    Güzel olmuş ✋ sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.